عوارض لیزیک

خطرات و عوارض جانبی لیزیک

مثل هر عمل جراحی دیگر، لیزیک نیز عوارض و خطرات بالقوه خاص خود را داراست که باید به دقت مد نظر باشد. از زمانی که در سال 1998 عمل لیزیک توسط سازمان غذا و داروی آمریکا FDA تائید شد، این عمل در ایران و سایر نقاط جهان رایج شد اما در مجموع عوارض آن اندک است. مثل سایر اعمال جراحی، احتمال بروز عفونت و التهاب وجود دارد که با  درمان دارویی قابل درمان است.

گاهی اوقات مشکلات مربوط به فلپ (لایه ای از قرنیه که موقع عمل برداشته می شود)، نیاز به درمان جدی تری دارد. شانس بسیار کمی وجود دارد که بینایی پس از عمل حتی با عینک و لنز به خوبی قبل از عمل نباشد.

بعضی افراد دچار عوارض گذرای پس از عمل لیزیک می شوند که به مرور زمان بهبود می یابد. این عوارض جانبی ممکن است شامل کدورت یا تاری دید، مشکلات دید شبانه و یا رانندگی در شب، احساس خراش در چشم و یا سایر علائم خشکی چشم، دیدن هاله اطراف چراغ ها یا پخش نور، حساسیت به نور، درد و ناراحتی، و یا لکه های خونی بر روی قسمت سفیدی چشم باشد. در موارد نادری ممکن است این عوارض ماندگار باشد.

بعضی مواقع ممکن است برای اصلاح بینایی به عملی مجدد نیاز باشد. در افراد با نزدیک بینی یا دوربینی شدید یا آستیگماتیسم بالا شانس درمان مجدد بالاتر است. در آمریکا حدود ده درصد افراد نیاز به درمان مجدد پیدا می کنند.

عوارض لیزیک

عوارضی که باعث کاهش بینایی شوند، بسیار نادر است. اما بعضی عوارض جانبی عمل لیزیک، بخصوص خشکی چشم ها و اختلالات موقت بینایی کمی شایعتر است. این عوارض معمولا پس از چند هفته یا چند ماه برطرف شده ودر افراد اندکی زمان طولانی تری باقی می مانند.

عوارض لیزیک عبارتند از:

خشکی چشم ها

عمل لیزیک باعث کاهش گذرای تولید اشک می شود. برای شش ماه اول پس از لیزیک یا گاهی زمان بیشتر، در طی روند بهبودی ممکن است احساس خشکی چشم بکنید. خشکی چشم ها می تواند باعث کاهش کیفیت بینائیتان شود.

برای درمان خشکی چشم، ممکن است چشم پزشکتان در دوره بعد از عمل استفاده از قطره های اشک مصنوعی را توصیه کند. اگر دچار خشکی چشم شوید، ممکن است برای درمان آن لازم باشد مجرای اشکی چشمتان با پلاگ مجرای اشکی مسدود شود تا اشک تولید شده در چشم باقی مانده و سطح چشم ها را مرطوب کند.

نور خیره کننده، هاله بینی و دوبینی

بعد از جراحی لیزیک مکن است در دید شب مشکلاتی داشته باشید. ممکن است شب ها احساس تابش خیره کننده نورها، دیدن هاله اطراف چراغ ها یا دوبینی داشته باشید. این مشکلات معمولاً طی چند روز تا چند هفته برطرف می شود.

حتی زمانیکه تحت شرایط استاندارد نتایج عمل خوب است، ممکن است بینایی در شرایط نوری کم، مثل غروب یا هوای مه آلود کمتر از قبل از عمل باشد.

اصلاح کمتر از میزان مورد نظر

اگر لیزر میزان بافت کمتر از حد لازم برای اصلاح شماره چشم بردارد، شماره چشم اصلاح کامل نمی شود. اصلاح کمتر از اندازه مورد نظر، بیشتر در افرادی نزدیک بین دیده می شود. ممکن است لازم باشد برای اصلاح باقیمانده شماره چشمتان طی یک سال آینده مجدداً اقدام کنید.

اصلاح بیش از میزان مورد نظر

همچنین ممکن است لیزر بافت بیشتر را بردارد. درمان اصلاح بیش از اندازه مشکل تر از درمان اصلاح کمتر از اندازه مورد نظر است.

آستیگماتیسم

آستیگماتیسم به علت برداشت غیرمتوازن بافت از قرنیه به وجود می آید. ممکن است برای اصلاح آن نیاز به عمل مجدد، استفاده از عینک یا لنز تماسی باشد.

مشکلات ناشی از فلپ

برگرداندن فلپ یا برداشتن آن می تواند توام با عواضی نظیر پارگی یا عفونت باشد. خارجی ترین لایه قرنیه (اپیتلیوم) ممکن است به صورت غیر طبیعی در طی روند ترمیم به زیر فلپ رشد کند.

کاهش بینایی یا تغییر بینایی

در موارد نادری ممکن است به علت عواض عمل بینایی کاهش یابد. بعضی افراد ممکن است به وضوح یا دقت قبل از عمل نبینند.

شرایطی که خطر بروز عوارض لیزیک را افزایش می دهد

در بعضی شرایط ریسک عوارض ناشی از لیزیک افزایش می یابد یا دقت نتایج عمل کم می شود. در بعضی شرایط پزشکان به شما پیشنهاد عمل نمی دهند. این شرایط عبارتند از:

 • بیماریهای خود ایمنی نظیر روماتیسم مفصلی
 • بیماری های تضعیف سیستم ایمنی به علت مصرف داروهای تضعیف سیستم ایمنی یا ایدز
 • خشکی چشم پایدار
 • بینایی تثبیت نشده ناشی از دارها، تغییرات هورمونی، حاملگی، شیردهی یا سن
 • کراتیت، یوئیت، تبخال چشمی که نواحی چشم را درگیرکرده باشد، آب سیاه، آب مروارید، آسب های چشمی یا اختلالات پلکی

اگر شما یکی از شرایط زیررا داشته باشید، لیزیک توصیه نمی شود:

 • اگر مبتلا به بیماری قوز قرنیه باشید و یا یکی از افراد خانواده به این بیماری مبتلا باشند.
 • اگر بینایی خیلی خوبی نداشته باشید.
 • اگر مبتلا به نزدیک بینی شدید باشید.
 • اگر مردمک خیلی گشاد یا قرنیه نازک داشته باشید.
 • اگر تغییرات سنی چشم مثل پیر چشمی داشته باشید.
 • ورزش هایی را انجام می دهید که در آن احتمال تماس بدن افراد با صورتتان وجود دارد.

اگر تصمیم به عمل لیزیک گرفتید، سوالات و نگرانی هایتان را با چشم پزشکتان مطرح کنید. چشم پزشکتان در مورد  محاسن  و خطرات احتمالی عمل به شما توضیح خواهد داد. چشم پزشک به شما خواهد گفت که آیا کاندید مناسبی برای لیزیک هستید یا خیر؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.