انواع آب مروارید یا کاتاراکت

انواع آب مروارید یا کاتاراکت

انواع آب مروارید یا کاتاراکت بسته به محل کدورت درعدسی چشم کاتاراکت به انواع مختلفی تقسیم می شود:

فیلم انواع آب مروارید Types of Cataract Video

۱- کاتاراکت هسته ای یا نوکلئار  Nuclear sclerosis

 Nuclear sclerosis cataract هسته ای کدورت عمدتا درقسمت های مرکزی عدسی قرار داشته و حاصل تغییرات طبیعی سن است. در آب مروارید هسته ای قسمت مرکزی عدسی به مرور زمان و در طی سالها  سفت و زرد رنگ می شود. وقتی که مرکز عدسی متراکم می شود، باعث افزایش قدرت انکساری آن و در نتیجه نزدیک بینی می شود. به این دلیل افرادی که قبلا برای دید نزدیک نیاز به عینک مطالعه داشته اند، پس از ایجاد این نوع کاتاراکت بدون عینک مطالعه می کنند. این نوع آب مروارید باعث کم رنگتر شدن رنگها می شود، گرچه این تغییرات چنان تدریجی است که فرد مبتلا متوجه نمی شود.

علائمی که این نوع آب مروارید دارد شامل:

فیلم کاتاراکت هسته ای یا نوکلئار   Nuclear sclerosis cataract Video 

     

۲– کاتاراکت قشری یا کورتیکال Cortical cataract

cortical cataract قشری کدورت عمدتا در قسمت های محیطی عدسی است و تدریجا به قسمت های مرکزی کشیده می شود. بسیاری از دیابتی ها به این نوع کاتاراکت گرفتار می شوند. تاثیر این نوع آب مروارید بر بینایی بستگی به محل قرار گیری کدورت های عدسی نسبت به محور بینایی دارد. بنابراین میزان تاثیر این آب مروارید بر بینایی می تواند بسیار متنوع باشد. میزان پیشرفت آن نیز متغیر است. در بعضی افراد آب مروارید در طی چند ماه و در سایر افراد ممکن است طی چند سال پیشرفت کند. بیشترین علامت ناشی از این نوع آب مروارید پخش نور بخصوص نور چراغ ماشین های روبر هنگام رانندگی در شب است. علاوه براین بینایی دور و نزدیک فرد نیز کاهش می یابد.انواع آب مروارید یا کاتاراکت

فیلم کاتاراکت قشری یا کورتیکال   Cortical cataract Video

۳- کاتاراکت زیر کپسولی یا ساب کپسولر خلفی  Posterior Subcapsular

 زیر کپسولی خلفی posterior subcapsular cataract
آب مروارید زیر کپسولی خلفی posterior subcapsular cataract

کدورت در قسمت پشتی عدسی و دقیقا زیر کپسول خلفی شروع می شود. این نوع آب مروارید بیشتر در افراد جوان تر دید می شود. سرعت پیشرفت آن متفاوت است و معمولا نسبت به انواع دیگر کاتاراکت با سرعت بیشتری پیشرفت می کند. در این نوع آب مروارید بیماران از پخش نور و تاری بینایی به خصوص تاری دید نزدیک شکایت می کنند. افراد دیابتی، دوربینی بالا، مبتلایان به رتینیت پیگمانتر، و مصرف کنندگان دارو های استیروئیدی ( کورتون) معمولا به این نوع مبتلا می شوند.

.

 

فیلم کاتاراکت زیر کپسولی یا ساب کپسولر خلفی  Posterior Subcapsulr cataract Video

۴- کاتاراکت زیر کپسولی یا ساب کپسولر قدامی  Anterior Subcapsular

آب مروارید زیر کپسول قدامی Anterior Subcapsular cataract
آب مروارید زیر کپسول قدامی Anterior Subcapsular cataract

این نوع آب مروارید ممکن است با علت نامعلوم ایجاد شود یا ثانویه به ضربه، یا عملهای چشم ایجاد شود. لنز های داخل چشمی فیکیک که برای اصلاح عیوب انکساری در چشم کار گذاشته می شوند مثلاً کاشت  لنز ICL ممکن است باعث این نوع آب مروارید شوند.

۵- کاتاراکت دانه برفی در بیماران دیابتی  Diabetic Snowflake

انواع آب مروارید یا کاتاراکت:آب مروارید دانه برفی در بیماران دیابتی Diabetic Snowflake cataract
آب مروارید دانه برفی در بیماران دیابتی Diabetic Snowflake cataract

این کدورت های شبیه دانه های برف به رنگ سفید – خاکستری در زیر کپسول عدسی دیده می شوند. اغلب این نوع آب مروارید به سرعت پیشرفت کرده و کل عدسی متورم و سفید می شود.

این نوع آب مروارید بیشتر در افراد دیابتی جوان به علت تجمع سوربیتول (نوعی قند) داخل عدسی چشم به دنبال افزایش قند خون و افزایش گلوکز داخل چشمی و افزایش فشار اسمزی ناشی از آن است. نوعی کمیاب از آب مروارید با شروعی سریع که کاملا یکنواخت همه عدسی را در بر می گیرد ممکن است در بعضی افراد دیابتی با قند خون خیلی بالا بخصوص در بیماران دیابتی جوان با دیابت نوع یک دیده شود.

۶- کاتاراکت قطب خلفی عدسی  Posterior Polar Cataract

انواع آب مروارید یا کاتاراکت:آب مروارید پل خلفی عدسی Posterior Polar Cataract
آب مروارید پل خلفی عدسی Posterior Polar Cataract

این نوع آب مرواری با کدورت های سفید با مرز مشخص در قسمت مرکزی کپسول خلفی عدسی تظاهر می کند. کدورت به شکل جوانه هایی به سمت جلو و به داخل قسمت خلفی قشر عدسی نفوذ می کنند. به طور معمل این نوع آب مروارید مادرزادی و با ارث اتوزمی غالب است.

اغلب آب مروارید های پل (قطب) خلفی عدسی بدون علامت هستند. در طی زمان در اطراف کدورت های قطبی، کدورت های زیر کپسولی خلفی ایجاد می شود. با پیشرفت کدورت های زیر کپسولی خلفی بینایی ممکن است به شدت افت کند.

جراحی این نوع آب مروارید مشکل منحصر به فردی برای جراح است. به دلیل اینکه کپسول عدسی در محل کدورت یا وجود ندارد و یا بسیار نازک است و در حین عمل آب مروارید پاره می شود. با باز شدن کپسول خلفی گذاشتن لنز داخل چشمی در محل مناسب با مشکل روبرو خواهد شد.

۷- آب مروارید ضربه ای Traumatic Cataract

انواع آب مروارید یا کاتاراکت:آب مروارید ضربه ای traumatic Cataract
آب مروارید ضربه ای traumatic Cataract

کاتاراکت ضربه ای می تواند متعاقب هر دو نوع ضربه های نفوذی یا غیر نفوذی به چشم ایجاد شود. این نوع آب مروارید همچنین می تواند متعاقب برق گرفتگی، سوختگی های حرارتی و تماس با اشعه (رادیوتراپی) ایجاد شود.

در محل ضربه عدسی دچار کدورت می شود که می تواند به سایر قسمت های آن نیز سرایت کند. ممکن است به دنبال ضربه آب مروارید به سرعت ایجاد شود.

۸- آب مروارید چند رنگ Polychromatic یا آب مروارید درخت کریسمس Christmas tree cataract

انواع آب مروارید یا کاتاراکت:آب مروارید درخت کریسمس یا پلی کروماتیک Christmas tree cataract
آب مروارید درخت کریسمس یا پلی کروماتیک Christmas tree cataract

درآب مروارید چند رنگ (پلی کروماتیک) یا آب مروارید درخت کریسمس عدسی حاوی کریستال های رنگین کمانی براق با رنگهای متنوع است. این نوع آب مروارید ممکن است به صورت شکل نادری از آب مروارید سنی و همچنی با شیوع بیشتری در بیماران مبتلا دیستروفی میوتونیک myotonic dystrophy (نوعی بیماری عصبی عضلانی) دیده می شود.

۹- کاتاراکت یا آب مروارید مادرزادی  Congenital Cataracts

کاتاراکت یا آب مروارید مادرزادی به وجود هرگونه کدورت در عدسی به هنگام تولد می گوئیم. کاتاراکت مادرزادی می تواند شدت های مختلفی داشته باشد؛ کدورت های عدسی ممکن است پیشرونده نباشد و از نظر بینایی اهمیت نداشته باشد ویا در بعضی بیماران منجر به کاهش بینایی شدید شود. آب مروارید مادر زادی ممکن است یکطرفه یا دوطرفه باشد.

انواع آب مروارید یا کاتاراکت:congenital cataract آب مروارید مادرزادی آب مروارید مادرزادی ممکن است یکطرفه یا دوطرفه باشد. این نوع آب مروارید ممکن است بدون بیماری سایر قسمت ها یا توام با بیماری های سیستمیک باشد. اغلب مواردی که با بیماری های های سیستمیک همراه هستند دوطرفه اند.

به طور کلی آب مروارید مادرزادی در یک سوم موارد توام با بیماری های عمومی، در یک سوم موارد ارثی و در یک سوم موارد با علت نامشخص است.

از هر ۱۰۰۰ تولد ۴ مورد در هنگام تولد یا کمی بعد از آن آب مروارید مادرزادی تشخیص داده می شود. کاتاراکت مادرزادی در همه موارد نیاز به عمل جراحی ندارد؛ اما در اکثر موارد جراحی لازم است.

درآب مرواریدی که کدورت فقط در قسمت های محیطی عدسی باشد، به دلیل عدم کاهش بینایی مرکزی ممکن نیاز به عمل نداشته باشد. همچنین کاتاراکت های خیلی کوچک ممکن است قابل توجه نبوده و نیاز به جراحی نداشته باشند.  ادامه مطلب =>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *