قوز قرنيه یا کراتوکونوس Keratoconus

قوز قرنيه یا کراتوکونوس Keratoconus

گلوکوم (آب سیاه) Glaucoma

گلوکوم (آب سیاه) Glaucoma

presbyopia پیرچشمی

presbyopia پیرچشمی

لیزیک LASIK
قرنیه Cornea

قرنیه Cornea

جستجو در سایت

OCT شبکیه

جمعه 04 اکتبر 2019

OCT شبکیه

optical coherence tomography (OCT)

 

شبکیه قسمت حساس به نور چشم است كه در پشت چشم ، مابين زجاجيه و مشيميه قرار دارد و شامل مجموعه اي از سلولهاي حساس به نور و انواع مختلف نرونهاست. هرگونه اختلال در عملکرد شبکیه و عروق خونی اثر نامطلوب روی بینایی دارد و در برخی موارد سبب آسیب‌های جدی و نابینایی می‌شود.

در سالهای اخیر پیشرفت های مهمی در زمینه تصویربرداری  شبکیه به منظور ارائه سیستم هایی اتوماتیک جهت تشخیص بیماریهای مختلف آن انجام شده است. با استفاده از روش‌های نوین و تکنیک‌های پیشرفته مثل OCT به تشخیص سریع و دقیق بیماری‌های شبکیه کمک می‌شود. 

او سی تی OCT  یکی از روش های تصویر برداری از اجزای چشم من جمله شبکیه است. در سال ۱۹۹۱ توسطHuang  معرفی شد. در OCT شبکیه مشکلاتی مانند جداشدگی لایه های شبکیه ، تورم و یا وجود سوراخ در ناحیه ماکولای چشم بررسی میشود .

مهمترین بیماریهای چشمی مرتبط با شبکیه بیماری گلوکوم یا  آب سیاه و بیماری دیابت است که تست OCT  در تشخیص و پیگری این بیماران نقش مهمی دارد.

 OCT  (Optical Coherence Tomography) برای ارزیابی دقیق اختلالات ماکولا بسیار ارزشمند است. قبل و بعد‌از عمل‌جراحی کاتاراکت انجام این تست ضروری است.  قبل‌از عمل آب مروارید،برای پیش‌آگهی نتیجه عمل و همچنین در صورت کامل نشدن دید بعد از عمل آب مروارید، برای تشخیص علت کامل نشدن بینایی انجام OCT  در تشخیص کمک کننده است.

با معاینه چشم پزشکی شبکیه فقط در 28 درصد موارد اگر سوراخ لکه زرد شبکیه تمام ضخامت نباشد(Lamellar Macular Hole)، قابل تشخیص است، در صورتیکه برای تشخیص سایر مواردباید از OCT کمک گرفت.

باید توجه‌ داشت که اکثر موارد کشش بین شبکیه و زجاجیه (ویتریورتینال ترکشن) و غشاهای روی شبکیه (مامبران اپی‌رتینال) بدون این وسیله تشخیص داده نمی‌شوند.

بیماری‌های شبکیه مثل کشش بین لکه زرد شبکیه و زجاجیه، سوراخ لایه ای لکه زرد شبکیه و آتروفی‌ مشیمیه ناشی از سن را اکثراً در امتحان تــه چشــم نمی‌تــوان تشخیص داد. با OCT زجاجیه خلفی و ارتباط آن با لکه زرد را می‌توان ارزیابی کرد. همچنین در تشخیص انواع تغییران سنی لکه زرد نقش به سزایی دارد.

فیلم او سی تی OCT Video

فیلم عکسبرداری از شبکیه