مراقبت های پس از عمل کاتاراکت یا آب مروارید

جمعه 15 نوامبر 2019

دستورات و مراقبت ها و توصیه های پس از عمل کاتاراکت یا آب مروارید

دستورات و مراقبت های پس از عمل کاتاراکت یا آب مروارید

1- بلافاصله بعد از عمل جراحي مرخص خواهيد شد. هنگام مرخص شدن نسخه داروئي خود را تهيه كنيد و قطره هاي چشمي را به طوري كه آموزش مي بينيد استفاده كنيد. در مراجعات بعدي داروهايتان را همراه خود بياوريد.
2– پس از عمل جراحي به پشت بخوابيد و از خوابيدن به سمت چشمي كه عمل شده و يا به طرف شكم خودداري كنيد.

3– آرام باشيد و از سرفه و عطسه كردن و زورزدن خودداري كنيد.

4- بلافاصله پس از عمل مي توانيد غذا بخوريد. پرهيز غذائي خاصي نداريد و رژيم غذائي بخصوصي توصيه نمي شود.

5- به طور معمول ازقطره چشمي کورتون (بتامتازون) هر 2 ساعت و از قطره چشمي کلرامفنيکل هر 4 ساعت استفاده کنيد.

6- در صورت تجويز از قرص استازولاميد (براي پايين آوردن فشار چشم) هر 6 تا 8 ساعت استفاده کنيد.

7- در صورت احساس درد و ناراحتي، از قرص استامينوفن استفاده کنيد.

8- شب‌ها كه به بستر مي‌رويد نياز به ريختن قطره نيست .

9- بين دو قطره حداقل 5 الي 10 دقيقه فاصله بگذاريد.

10 – در موقع خوابيدن؛ روي چشم يك محافظ (شيلد) گذاشته شود و به وسيله چسب ضد حساسيت چسبانده شود .
11 – محافظ تا 3 الي 4 هفته پس از عمل جراحي هنگام خواب روي چشم شما باشد و در طول روز از عينك آفتابي استفاده كنيد تا چشم شما كمتر اذيت شود زيرا چشم عمل شده نسبت به نور خورشيد حساس است .

12– افزايش اشك ريزش بعداز عمل كاتاراكت طبيعي است. همينطور مقادير كم ترشحات در هنگام بيدار شدن از خواب که باعث مي شود مژه ها به هم بچسبد. اين ترشحات را مي توانيد با دستمال تميز پاک کنيد.

13- درد بعد از عمل را مي توان با مصرف استامينوفن كاهش داد. در صورت از بين نرفتن درد یا وجود ناراحتی نگران کننده بیمارستان چشم پزشکی نگاه به صورت شبانه روزی چشم پزشک مقیم دارد و می توانید مراجعه کنید.

14 – كاهش ناگهاني بينائي را بايد به پزشك اطلاع دهيد.

15 – روز بعد از عمل جراحي بايد براي معاينه به مطب مراجعه کنيد و تا بهبود كامل لازم است كه چندين بار معاينه شويد.

16-ديد شما بلافاصله بعد ازعمل ممكن‌است كامل نبــاشد ولي به‌تدريج بهتر خواهد‌شد و بعد از يك‌ماه اگر لازم باشد، شماره عينكي براي كارهاي دقيق تجويز خواهد شد.

17-توجه داشته باشيد كه كيفيت بينائي بعد از عمل بستگي به وضعيت شبكيه ، سلامت عصب بينائي و سلامت ساير قسمت هاي چشم دارد که تدريجا كامل مي‌شود.

18- لنز داخل چشمي معمول تطابق ندارد، بيمار بايستي موقع انجام كارهاي نزديگ مثل مطالعه از عينک استفاده نمايند که حدود يک ماه پس از عمل تجويز مي شود.

19- اگر از لنزهای اصلاح کننده پیرچشمی استفاده کرده باشید معمولا بعد از عمل برای دور و نزدیک نیاز به عینک نخواهید داشت.

توصیه های پس از عمل جراحی آب مروارید

یک روز پس از عمل توسط چشم پزشکتان معاینه خواهید شد. چشم شما باز است و پانسمان ندارد. ممکن است بینایی کمی تار و مه آلود باشد. ممکن است اندکی احساس جسم خارجی داشته باشید، اما درد ندارد. پس از عمل جراحي آب مرواريد نكات زير بايد رعايت شود و تا ويزيت بعدي از انجام كارهاي زير خودداري نماييد.

1 – استفاده از مواد آرايشي براي چشم و اطراف آن

2 – شستشو و استحمام چشمها

3 – ورزش و فعاليتهاي سنگين و بلندكردن اجسام سنگين

4– مالش و دست زدن به چشمها

5 – سرفه كردن و عطسه كردن

6 – زورزدن در هنگام اجابت مزاج

7 – تغيير ناگهاني وضعيت سر

8- خم شدن سر تا زير كمر و سجده کردن. به مدت یک هفته در هنگام نمازخواندن به سجده نرويد؛ بلكه مهر را به پيشاني خود بگذاريد.

9 – خوابيدن به طرف شكم و يا چشم عمل شده

10 – شستن سر و صورت با شامپو بعد از ويزيت روز اول پس از عمل جراحي و با صلاح پزشك بلامانع است .

11 – در صورت داشتن بينائي کافي رانندگي و تماشاي تلويزيون و کار با کامپيوتر تا جائي که شما را خسته نکند، بلامانع است.

12 – بعد از آنكه به شما اجازه استحمام داده شد از ورود آب به داخل چشم به مدت 2 تا3هفته خودداري كنيد. در موقع استحمام از مالش چشم ها جداُ بپرهيزيد. توصیه می شود تا چند هفته پس از عمل به اسخر نروید.

علائم هشدار دهنده پس از عمل آب مروارید یا کاتاراکت

1- کاهش بينائي نسبت به روز هاي قبل

2– درد چشم و اطراف آن كه با مسكن تجويز شده برطرف نشود

3 –افزايش قرمزي ،تورم و ترشح چشمها

4-شروع ناگهاني درد بالاي كاسه چشم «ناحيه ابروها» و سردرد مداوم

5- مشاهده هاله رنگي اطراف چراغها

6-ديدن نورهاي درخشان در ميدان بينائي يا نورهاي صاعقه مانند

7 – حركت نقاط سياه رنگ در جهات مختلف در ميدان بينائي

 

کدورت کپسول خلفی عدسی پس از عمل آب مروارید یا کاتاراکت ثانویه

يكي از مهمترين عوارض عمل جراحي آب مرواريد (كاتاراكت)در روش فیکو کدر شدن کپسول خلفی عدسی یا اصطلاحا کاتاراکت ثانویه است می باشد. در عمل آب مروارید با روش خارج کپسولی که قبلا رایج بود شیوع آن از۵۰-۴۰% بود.در روش عمل آب مروارید با فیکو و با استفاده از لنزهای داخل چشمی با طراحی جدید شیوع آن به کمتر از ۱۰% کاهش یافته است.
در روش های جدید عمل آب مروارید برای برداشتن عدسی کدر شده چشم( جراحی آب مروارید)، جراح کپسول قدامی(جلوئی) عدسی را باز کرده و سپس با استفاده از امواج اولترا سوند (ماوراء صوت) عدسی را به قطعات کوچکتر می شکند و در نهایت محتویات آن را خارج می کند. در نتیجه کپسول عدسی باقی می ماند و عدسی مصنوعی (لنز داخل چشمی) در کپسول عدسی طبیعی کار گذاشته می شود. پس دیواره خلفی(پشتی) کپسول نگهدارنده عدسی سر جای اول خود باقی می ماند و ممکن است پس از چند ماه یا چند سال که این کپسول خلفی، کدر شده و باعث اختلال بینایی می شود. این حالت، کاتاراکت ثانویه یا after cataract نامیده می شود.

در عمل کاتاراکت با روش فیکو امولسیفیکیشن عمل خرد کردن هسته عدسی با استفاده از امواج مافوق صوت (اولتراسوند) و در روش فمتوکاتاراکت از انرژی لیزر فمتوسکند انجام می شود. کدورت در کپسول خلفی عدسی بعد از عمل کاتاراکت قابل درمان بوده اما قابل پیش گیری نیست و نمی توان پیش بینی کرد که برای چه افرادی اتفاق می افتد.

درمان کدورت کپسول عدسی یا after cataract (کاتاراکت ثانویه)

دریچه ای در کپسول خلفی با عمل یاگ لیزرکپسولوتومی ایجاد می شود. با استفاده از لیزر Nd: YAG یا (Neodymium-YttriumAluminum-Garnet) می توان ناحیه ای از کپسول خلفی عدسی را در قسمت مرکزی برداشت و مسیر بینایی شفاف و در نتیجه بینایی اصلاح می شود. این عمل posterior capsulotomy (باز کردن کپسول خلفی ) یا عمل یاگ لیزر کپسولوتومی نامیده می شود. این عمل بسیار راحت و در طی چند دقیقه و به صورت سرپایی در مطب یا مرکز چشم پزشکی قابل انجام است و بیمار بلافاصله به کار و زندگی معمول خود برمی گردد و بینایی از روز بعد از عمل به حداکثر میزان خود خواهد رسید. به طور معمول بهتر است برای انجام کپسولوتومی ۳ تا ۶ ماه از عمل آب مروارید گذشته باشد.

فیلم لیزر کپسولوتومی برای از بین بردن کدورت کپسول خلفی بعد از آب مروارید YAG Laser Capsulotomy Video

 

عارضه شایع ترین این عمل بالا رفتن موقت فشار چشم است، لازم است که بیمار ۱ تا ۲ ساعت بعد از این اقدام در مطب پزشک بماند تا فشارچشم او اندازه گیری شود و خطری برای او از نظر بالارفتن فشار چشم وجود نداشته باشد.

عارضه شایع تر این عمل بالا رفتن موقت فشار چشم است، لازم است که بیمار ۱ تا ۲ ساعت بعد از این اقدام در مطب پزشک بماند تا فشارچشم او اندازه گیری شود و خطری برای او از نظر بالارفتن فشار چشم وجود نداشته باشد. عوارض بسیار نادر این عمل عبارتند از: بالا رفتن فشار چشم، جداشدگی پرده شبکیه(Retinal detachment)، تورم قسمت مرکزی شبکیه (macular edema)، جابجائی عدسی چشمی قرارداده شده در داخل چشم، خونریزی در قسمت قدامی چشم، تورم قرنیه(Corneal edema).

ارسال نظر