لیزیک

شنبه 12 اکتبر 2019

ليزيک LASIK

كلمه ليزيك به معني ليزر در ضخامت قرنيه مي باشد (Laser Assisted in Situ Keratomileusis LASIK). در ليزيک دوره بهبودي کوتاه است و اين عمل در افرادي که نزديک بيني، دوربيني و آستيگماتيسم دارند، موثر بوده و باعث کاهش وابستگي فرد به عينک و لنز تماسي مي شود.

تاکنون مليونها نفر در سراسر جهان تحت اين عمل مهيج و جالب قرار گرفته اند. استفاده از ليزيك براي اصلاح نزديك بيني و آستيگماتيسم درسال1998 مورد تاييد FDA (سازمان نظارت بر مواد غذايي و دارويي آمريكا) قرار گرفته است .در آمريکا در سال 1999 ميلادي قريب به يک مليون نفر و در رسال 2000 ميلادي حدود 1300000نفر ليزيک شده اند و اکنون سالانه بيش از دو ميليون نفر تحت عمل هاي اصلاح عيوب انكساري با ليزر قرار مي گيرند.اکثر افرادي که از عينک و يا لنز تماسي استفاده مي کنند، از اين عمل سود مي برند.

بهبودي بينايي در ليزيک چشمگير و سريع است؛ بطوريکه اکثر افراد روز بعد از عمل، بدون نياز به عينک يا لنز تماسي قادر به رانندگي هستند. بهر حال؛ تا رسيدن به بينائي نهايي و کامل ، حدود دو تا سه هفته و در بعضي موارد چند ماه زمان لازم است.

تکنيک عمل ليزيک

قبل از شروع عمل قطره بي حسي در چشم ريخته مي شود.  در طي عمل و بعد از عمل ليزيک درد نخواهيد داشت. پلك ها و اطراف چشم ها با محلول بتادين ضد عفوني مي شود. سپس در اطاق ليزر روي تخت به پشت دراز مي كشيد و مجددا قطره بي حسي در چشمتان ريخته مي شود. و توسط يك وسيله مخصوصي پلك ها از هم باز نگه داشته مي شود و ميکروسکوپ اتاق عمل روبروي صورت شما قرار مي گيرد. در داخل ميکروسکوپ نور قرمز رنگ یا سبز رنگ کوچکي وجود دارد که ابتدا ثابت است است و در حين انجام ليزر چشمک زن مي شود. براي افزايش دقت اصلاح بايد مرتبا (بخصوص زماني که صداي جرجر ناشي از ليزر را مي شنويد) به اين نور خيره شويد.

فیلم تکنیک جراحی عیوب انکسار Refractive Surgery Video

 

 ليزيك در سه مرحله به صورت زير انجام مي شود:

جراح رينگ مخصوصي را روي چشم شما مي گذارد تا چشمتان را ثابت نگه دارد. چون رينگ با ساکشن و مکش چشم را داخل خود نگه مي دارد، فشار چشم بالا مي رود و چند لحظه احساس تاري و فشار مي کنيد. کاملا شل و آرام بخوابيد و نگران نشده و به هيچ وجه زور نزنيد. در ابتدا توسط وسيله اي بنام ميكروكراتوم (شبيه رنده نجاري ولي در ابعاد بسيار بسيار ظريفتر)؛ يك لايه (flap) از قسمت سطحي قرنيه به قطر تقريبي 9 ميلي متر و ضخامت  در حدود 160 ميكرون (هر ميکرون برابر با يک هزارم ميليمتر است) برداشته مي شود. سپس با  ليزر اكسايمر؛ قسمت مركزي بستر قرنيه تراش داده مي شود که ميزان تراش؛ بسته به ميزان و نوع شماره چشم از يک فرد به فرد ديگر تفاوت خواهد کرد. در انتها  لايه يا flap بجاي اوليه خود برگردانده مي شود واين لايه بدون نياز به بخيه در جاي خود فيکس مي گردد.

 

فیلم عمل جراحی لیزیک LASIK Surgery Video

 

ارسال نظر