قوز قرنيه یا کراتوکونوس Keratoconus

قوز قرنيه یا کراتوکونوس Keratoconus

گلوکوم (آب سیاه) Glaucoma

گلوکوم (آب سیاه) Glaucoma

presbyopia پیرچشمی

presbyopia پیرچشمی

لیزیک LASIK
قرنیه Cornea

قرنیه Cornea

جستجو در سایت

قوز قرنیه یا کراتوکونوس

جمعه 23 آگوست 2019

قوز قرنيه یا کراتوکونوس   Keratoconus  

قرنیه

قرنيه(Cornea) راهي است كه از طريق آن اطلاعات بينايي از دنياي خارج وارد چشم  مي شود. بنابراين، يك بافت اپتيكي كاملا تخصص يافته است كه بايدشفافيت وتوانائي انكسار نور مرئي آن حفظ شده و در مقابل نيروهاي خارجي مثل خشكي،  تهاجم ميكروبي و آسيب وضربه ها مقاومت كند.قرنيه  بافتي است شفاف در جلوي چشم که در محل ليمبوس (حلقه دور قرنيه) به ملتحمه متصل مي‌شود. قطر افقي آن 11/75 و قطر عمودی آن حدود  11 ميليمتر است. ضخامت آن از مرکز به محيط افزايش مي‌يابد (520 تا 650 ميکرون). منابع تغذيه قرنيه ، عروق ليمبوس ، زلاليه و اشک است. قسمت سطحي قرنيه بيشتر اکسيژن خود را از اتمسفر مي‌گيرد. ساختمان يکنواخت ، بي‌آب بودن و بي‌رگ بودن عوامل شفافيت قرنيه مي‌باشد.اعمال جراحي ليزيک و يا لازک و پی آر کی براي تصحيح شماره عينک بر روي اين قسمت انجام مي گيرد. با انجام اين گونه اعمال جراحي، انحناي قرنيه تغيير و شماره چشم اصلاح مي گردد .

به گفته ديگر؛ قرنيه قسمت شفاف و شيشه مانند جلوي چشم مي‌باشد که مقطعي از يک کره يا يک جسم بيضوي منظم است که از وراي آن قسمت رنگي چشم يعني عنبيه ديده مي‌شود. در واقع رنگ چشم وابسته به عنبيه است که از فردي به فرد ديگر متفاوت مي‌باشد و قرنيه کاملا شفاف است. نور پس از عبور از قرنيه و عدسي چشم به شبکيه مي‌رسد تا در آنجا تصوير تشکيل گردد و پس از فعل و انفعالاتي، اطلاعات اين تصوير بصورت امواج الکتريکي-عصبي به مغز منتقل گردد و فعل بينايي کامل گردد. هر گونه اختلالي که در اين مسير بروز نمايد سبب کاهش بينايي مي‌شود. قرنيه اولين عنصر در اين مسير مي‌باشد و وجود يک قرنيه شفاف و با شکل هندسي منظم، لازمه اصلي بينايي است. 

فیلم ساختمان قرنیه Cornea video

 

 

قوز قرنيه یا کراتوکونوس Keratoconus

قوز قرنيه یا کراتوکونوس Keratoconus

کراتوکونوس یا قوز قرنيه يك پديده غير التهابي است كه معمولا قرنيه هر دو چشم را گرفتار مي كند.در اين بيماري قرنيه نازك شده و حالت مخروطي پيدا مي كند. نازك شدن و تغيير حالت قرنيه از كروي به مخروطي منجر به ايجاد نزديك بيني – آستيگماتيسم  نامنظم و در نتيجه كاهش ديد مي شود.

قوز قرنيه یا کراتوکونوس بيماري پيشرونده اي است كه معمولا در دوران بلوغ ظهور پيدا مي كند و تا دهه سوم و چهارم پيشرفت كرده بعدا متوقف مي شود. اين بيماري ابتدا در يك چشم شروع مي شود ولي معمولا بعد از مدتي چشم ديگر هم گرفتار مي شود؛ هر چند شدت آن در يك چشم با چشم ديگر متفاوت است.
قوز قرنيه بيماري نسبتا شايعي است كه در تمام نژادها و در هر دو جنس ديده مي شود. سابقه خانوادگي در 6 تا 10 درصد مبتلايان وجود دارد.

 

 

علل قوز قرنیه

با وجود تحقيقات زياد، علت دقیق قوز قرنيه هنوز شناخته نشده است. هر چند اين بيماري ارثي نيست اما ماليدن محكم چشم گر چه علت قوز قرنيه نمي باشد ولي در روند ايجاد آن بي تاثير نيست، به همين دليل به بيماران مبتلا به قوز قرنيه توصيه مي شود كه از ماليدن چشم هاي خود بپرهيزند.

سندرم داون Down Syndrome

سندرم داون Down Syndrome

سندرم داون نیز توام می تواند توأم با افزایش احتمال ابتلاء به قوز قرنیه باشد. گرچه شواهدی دال بر فاکتورهای ژنتیکی وجود دارد؛ اما این موضوع به این معنی نیست که اگر شما قوز قرنیه داشته باشید، فرزندتان الزاماً به قوز قرنیه مبتلا خواهد شد. فقط 15% بیماران قوز قرنیه، سابقه فامیلی ابتلاء به قوز قرنیه را دارند.

کراتوکونوس یا قوز قرنیه می تواند در یک یا هر دو چشم بروز کند و اغلب در نوجوانی یا  بیست و اندی سالگی ظهور می کند و تا سی و اندی سالگی پیشرفت می کند و در این سنین پیشرفت آن کند یا متوقف می شود. بین سنین 15 تا 35 سالگی در هر زمان ممکن است بیماری متوقف شده یا مجددا پیشرفت کند.

متاسفانه هیچ روشی برای تخمین اینکه آیا کراتوکونوس با چه سرعتی پیشرفت می کند و یا آیا اینکه اصلا پیشرفت می کند یا نه، وجود ندارد. معمولا قوز قرنیه در بیمارانی که در هنگام مراجعه در مراحل پیشرفته هستند، احتمال بیشتری دارد که به طرف مراحلی پیشرفت کند که نیاز به مداخله جراحی داشته باشد.

علایم  قوز قرنیه

علايم باليني قوز قرنيه بسته به شدت بيماري متفاوت است. از آنجائیکه پیشرفت قوز قرنیه یا کراتوکونوس تدریجی است، ممکن است در ابتدا تشخیص بیماری مشکل باشد. به هر حال در بعضی موارد قوز قرنیه می تواند سریعا پیشرفت کند. به تدریج که شکل قرنیه نامنظم تر می شود، نزدیک بینی و آستیگماتیسم نامنظم ایجاد می شود و ممکن است پخش نور و حساسیت به نور بروز کند. اغلب بیماران مبتلا به قوز قرنیه در هر بار مراجعه به پزشک عینکشان را تعویض می کنند.

علائم کراتوکونوس - کیفیت بینایی در فرد نرمال keratoconus

علائم کراتوکونوس – کیفیت بینایی در فرد نرمال keratoconus

 

علائم کراتوکونوس keratoconus

علائم کراتوکونوس – کیفیت بینایی در قوز قرنیه keratoconus

همانطوريكه ذكر شد اين بيماري به علت نزديك بيني و آستيگماتيسمی كه ايجاد مي كند باعث كاهش ديد مي شود و در نتيجه فرد مبتلا به علت كاهش ديد به چشم پزشك مراجعه مي كند . در مراحل اوليه ديد با عينك بهتر مي شود اما به علت آستيگماتيسم نامنظم ديد كامل (10/10) نمي شود. در اين موارد انجام توپوگرافي ، ارب اسکن ، پنتاکم ، گالیله یا سایر روش های تصویر برداری تشخيص را قطعي مي كند.

علائم کراتوکونوس keratoconus

پنتاکم در بیمار با قوز قرنیه یا کراتوکونوس keratoconus

 

علائم کراتوکونوس keratoconus

علائم کراتوکونوس در توپوگرافی بیمار با قوز قرنیه keratoconus

 درمان

برای برنامه ریزی درمانی هر بیمار باید تحت بررسی و معاینه  کامل چشم پزشکی و تصویر برداری از قرنیه قرار گیرد. سپس با توجه به شدت قوز قرنیه و شرایط کلی بیمار برای هر فرد مناسب ترین برنامه درمانی پیشنهاد شود.

مروری کلی بر درمانهای جدید قوز قرنیه

به طور كلي درمان قوز قرنيه یا کراتوکونوس بسته به شدت بیماری و شرایط عمومی در هر چشم اختصاصی خواهد بود و از طریق یک روش یا ترکیبی از روش های ذیل میسر خواهد بود:

۱- استفاده از عینک

استفاده از عینک در درمان قوز قرنیه

استفاده از عینک در درمان قوز قرنیه

 

 

 

در مراحل اوليه بيماري، تجويز عينك توسط چشم پزشك تا حد زيادي باعث اصلاح ديد مي شود البته بايد توجه داشت بيماري ماهيت پيشرونده دارد در نتيجه نمره عينك تجويز شده تغيير خواهد كرد.

 

 

 

 

۲- تجویز لنز تماسی

استفاده از لنز تماسی هارد (سخت) در درمان قوز قرنیه

استفاده از لنز تماسی هارد (سخت) در درمان قوز قرنیه

 

با پيشرفت بيماري و افزايش نزديك بيني و آستيگماتيسم نامنظم مرحله اي فرا مي رسد كه ديگر با عينك نمي توان ديد را اصلاح كرد و براي اصلاح ديد بايد از لنزهاي تماسي سخت  (Hard Contact Lens) استفاده كرد.

 

 

 

۳- استفاده از اشعه ماوراء بنفش یا کراس لینکینگ (Collagen Cross-Linking یا  CCL یا CXL)

یک مشکل اساسی در تشخیص قوز قرنیه آن است که در مراحل ابتدایی، بیماری حالت نهفته دارد و مشکل چندانی ایجاد نمی‌کند، اما در طول زمان پیشرفت کرده و باعث بروز اختلال جدی در بینایی می‌گردد. در مراحل اولیه بیماری، ممکن است تنها مشکل بیمار تغییر مداوم شماره عینک، دوبینی، هاله‌ بینی و یا حساسیت به نور باشد، اما با پیشرفت بیماری و تشدید نامنظمی قرنیه، به تدریج دید فرد متبلا بدتر و بدتر خواهد شد.این روش عمدتا برای جلوگیری از پیشرفت قوز قرنیه است؛ گر چه در بیش از 70% موارد بینایی باعینک و بدون عینک نیز بهتر می شود.

يكي از درمان هاي جديد كه در چند سال اخير مطرح شده پيوند متقاطع بين رشته هاي كلاژن قرنيه (Collagen Cross-Linking یا CXL) با استفاده از اشعه ماورابنفش و داروي ريبوفلاوين است. این روش جدید، تحولی در جلوگیری از پیشرفت قوز قرنیه  و امید های نو بوجود آورده است.

کراس لینکینگ قرنیه چیست؟

در این روش رشته های کلازن قرنیه با کمک اشعه ماورابنفش و در حضور ریبوفلاوین با هم اتصال برقرار کرده و باعث استحکام قرنیه می شود.

چه افرادی داوطلب مناسبی برای عمل کراس لینک هستند؟ 

بهترین داوطلبان این روش عبارتند از:

  • بیمارانی که به تازگی برای آنها تشخیص کراتوکونوس داده شده
  • افراد جوان و میانسالی که بیماری آنها پیشرونده است
  • همچنین کسانیکه لنز تماسی روی چشمشان خوب فیت نمی شود.
  • بیمار باید تشخیص قطعی  کراتوکونوس و مدارک مستند دال بر پیشرفت بیماری داشته باشد.
  • ضخامت قرنیه حداقل باید ۴۰۰ میکرون باشد.
  • بیمار باید حامله یا در دوران شیر دهی  نباشد .

عمل چگونه انجام می شود؟ 

کراس کینکینگ در درمان قوز قرنیه

کراس کینکینگ در درمان قوز قرنیه

این عمل تحت بیحسی موضعی و با استفاده از قطره بی حسی انجام می شود. در اتاق عمل و تحت شرایط استریل بیمار بر روی تخت دراز می کشد. با گذاشتن وسیله مخصوصی پلکها باز نگه داشته می شوند. پس از برداشتن لايه سلول هاي سطحي (اپيتليوم)  قرنیه، به مدت سی دقیقه (هر 3 دقیقه یک بار) قطره ريبوفلاوين1/. درصد در چشم ريخته ميشود و سپس طی مدت سي دقيقه بعدی در حالیکه هر 5 دقیقه یک بار قطره مذکور در چشم چکانده می شود، اشعه اولتراويوله (ماوراء بنفش) به قرنيه تابانده مي شود (در روشهای جدیدتر شدت تابش اشعه بیشتر و مدت زمان تابش به ۵ تا ۱۰ دقیقه کاهش یافته است). در پایان عمل لنز تماسی پانسمانی بر روی سطح قرنیه گذاشته و بیمار با چشم باز از تخت پایین می آید. قطره های آنتی بیوتیک، ضد التهاب ، اشک مصنوعی و ضد درد تجویز شده و بیمار مرخص می شود.  اين كار باعث افزايش پيوندهاي متقاطع بين رشته هاي كلاژن قرنيه  (مطابق شكل زير) و در نتيجه افزايش استحكام قرنيه ميشود.

برنامه زمانی  ویزیت و معاینات پس از عمل چگونه است؟

روز پس از عمل بیمار از نظر نحوه ترمیم سطح قرنیه و احتمال عفونت بررسی می شود. روز سوم یا چهارم در صورت بهبود سطح قرنیه، لنز تماسی پانسمانی برداشته می شود. ویزیت های بعدی در فواصل یک ماه، سه ماه، شش ماه، یک سال و دو سال خواهد بود.

چه مدت پس از عمل فرد به کار و زندگی عادی برمی گردد؟ 

بیمار ۳ تا ۴ روز پس از عمل به سر کار برخواهد گشت. در این مدت باید مراقب باشید آب وارد چشمتان نشود. طی چند هفته اول پس اذ عمل بینایی ممکن است کمی تارتر از قبل اذ عمل باشد. می توان از شش هفته بعد استفاده از لنز تماسی را از سر گرفت.

آیا می توان هر دو چشم را در یک جلسه عمل کرد؟ 

بعضی از جراحان ترجیح می دهند در هر جلسه یک چشم را عمل کنند؛ اما می توان هر دو چشم را در یک جلسه نیز عمل کرد.

عوارض احتمالی این عمل چیست؟ 

احساس جسم خارجی، تحریک و آبریزش در روز اول عمل شایع است. درد و ناراحتی در ۲۴ ساعت اول با مسکن کنترل می شود. خشکی چشم گاها ممکن است تا چند ماه پس اذ عمل نیاز به قطره های اشک مصنوعی داشته باشد.

نتایج عمل کراس لینک چگونه است؟

در بررسي هاي سه تا پنج ساله ديده شده كه پيشرفت بيماري  تقريبا در 100% موارد متوقف شده ودر نيمي از موارد قرنيه اندكي مسطح تر شده ويا بيماري كمي (حدود 2.87 ديوپتر) بهبود يافته است. و بينائي اصلاح شده  1.4 خط بهتر شده است. این روش باعث می شود پیوند قرنیه نیاز نباشد و یا به تاخیر بیفتد. در این روش که در حال حاضر جدیدترین روش درمان قوز قرنیه است،  بر خلاف سایر روش های درمانی؛  در اکثر موارد نه تنها  از پیشرفت بیماری جلوگیری می شود؛بلکه بینایی فرد با و بدون عینک بهبود یافته و میزان آستیگماتیسم، کاهش قابل ملاحظه ای خواهد داشت.

رشته های کلاژن قرنیه قبل از عمل کراس لینک

رشته های کلاژن قرنیه قبل از عمل کراس لینک

کاهش انحنای قرنیه در عمل کراس لینکینگ

کاهش انحنای قرنیه در عمل کراس لینکینگ

افزایش ارتباطات جانبی رشته های کلاژن قرنیه پس از عمل کراس لینک

افزایش ارتباطات جانبی رشته های کلاژن قرنیه پس از عمل کراس لینک

 

 

 

 

 

 

۴– کارگذاری رینگهای داخل قرنیه ای 

يكي ديگر از درمانهاي جراحي , كه براي قوز قرنيه وجود دارد، استفاده از حلقه هاي داخل قرنيه (ICRS ) مي باشد. اين  درمان در بعضي از قوزهاي خفيف تا متوسط كه كنتاكت لنز را نمي توانند تحمل كنند، كاربرد دارد. اين حلقه ها با كاهش ميزان آستيگماتيسم نامنظم به بهبود بينايي كمك مي كنند. اما بايد دانست كه ميزان موفقيت در حلقه هاي داخل قرنيه بسيار متغير و از فردي به فرد ديگر متفاوت خواهد بود و در صورت عدم موفقيت درماني، نهايتا بيمار نياز به پيوند قرنيه خواهد داشت.

نتايج عمل در بيماران كراتوكونوس (قوز قرنيه) متفاوت است. در اين بيماران قرار دادن رينگ به طور متوسط باعث بهبود دو خط ديد در نيمي از  بيماران مي گردد اگر چه ممكن است بعضي بيماران بهبودي چشمگيرتري داشته باشند. در واقع در بيماران قوز قرنيه اين عمل باعث مي شود بيماري كه قبل از عمل با عينك ديد خوبي نداشته است پس از قرار دادن رينگ به دليل كاهش نامنظمي هاي قرنيه با عينك جديد ديد بهتري نسبت به قبل از عمل داشته باشد. در هر بيمار نيز قابل انجام نيست .

رینگ های داخل قرنیه ای IntraCorneal Ring Segment  یا (ICRS) انواع مختلفی دارند که بسته به شرایط چشم و تجربه و ترجیح جراح ممکن است یکی از انواع آن انتخاب شوند. انواع رایج آن شامل قطعات رینگ اینتکس  Intacs® Corneal Implants، مایورینگ Myo ring و کرارینگKeraring  است.

قطعات رینگ اینتکس Intacs® Corneal Implants

قطعات رینگ اینتکس Intacs® Corneal Implants

قطعات رینگ اینتکس Intacs® Corneal Implants

اینتکس نام تجاری برای قطعات ظریف کارگذاری شده در قرنیه از جنس پلاستیکی به نام پلی متیل متاکریلات است. از این پلیمر برای سالیان دراز برای ساخت لنز های داخل چشمی استفاده شده و با بدن انسان کاملا سازگاری دارند.  این قطعات در ابتدا برای اصلاح نزدیک بینی خفیف (بین یک تا سه دیوپتر) به عنوان نوعی عمل جراحی عیوب انکسار کاربرد پیدا کرد و در سال 1999 تائیدیه جمن دارو و غذای آمریکا (FDA approval) را دریافت کرد. بعداً برای درمان قوز قرنیه استفاده شد و تائیدیه انجمن دارو و غذای آمریکا (FDA approval) را در ژولای 2004 دریافت کرد.

 

 

قطعات رینگ اینتکس Intacs® Corneal Implants

قطعات رینگ اینتکس Intacs® Corneal Implants

 

این قطعات ظریف پلاستیکی شفاف در لایه های میانی ضخامت قرنیه کارگذاشته شده و در بیماری قوز قرنیه باعث کاهش و منظم تر شدن انحنای قرنیه و در نتیجه کاهش نزدیک بینی و آستیگماتیسم نامنظم و بهبود بینایی بیمار می شود. کارگذاری اینتکس باعث بهتر شدن بینایی بدون عینک می شود؛ اما بسته به شدت قوز قرنیه برای اصلاح بینایی ممکن است نیاز به عینک و لنز تماسی نیز داشته باشید.

 

عمل تحت بی حسی موضعی و با استفاده از ریختن قطرهای بی حس کننده قابل انجام است. عمل حدود 15 تا 20 دقیقه طول می کشد. جراح به کمک وسایل جراحی یا با استفاده از لیزر فمتوسکند دو کانال نیم داره در محیط ضخامت لایه های میانی قرنیه ایجاد می کند. سپس بسته به محاسبات قبل از عمل یک یا دو قطعه اینتکس با ضخامت مناسب را وارد کانالها کرده و در ضخامت قرنیه کارگذاری می کند. هر چه قطعه کارگذاری شده ضخیم تر باشد، اصلاح بیشتری انجام می دهد.

قطعات رینگ اینتکس Intacs® Corneal Implants

قطعات رینگ اینتکس Intacs® Corneal Implants

پس از عمل چند ساعتی نیاز به استراحت دارید. روز بعد از عمل بینایی شما بهتر می شود. طی چند روز بعد به زندگی عادی بازخواهید گشت. برای رسیدن به بینایی نهایی ممکن است نیاز به چند هفته زمان داشته باشید.

پس از کار گذاری اینتکس بیمارانی که قادر به تحمل لنز تماسی هارد نبوده اند ممکن است بتوانند لنز را تحمل کنند و حتی با لنز تماسی نسبت به قبل از عمل بینایی بهتری داشته باشند. در بعضی بیماران نیز ممکن است بینایی به اندازه ای بهتر شود که بتوانند به استفاده از عینک برگردند.

بینایی در 5% بیماران  بعد از کارگذاری این قطعات بهبود چندانی پیدا نمی کند و در 4% موارد نیز ممکن است به علت عوارض احتمالی نیاز به خارج کردن آن باشد. مزیت این قطعات این است که اگر به دلیلی آنها را خارج کردیم بعد از سه ماه قرنیه به وضعیت پیش از کارگذاری اینتکس برمی گردد. در صورت نرسیدن به اصلاح مورد دلخواه می توان قطعات قبلی را خارج و با قطعات جدید جایگزین کرد.

میورینگ Myoring

حلقه ای کامل از جنس پلي متيل متاکريلات است که در درون استروما ي قرنيه ازطريق يک برش تونلي کوچک قرار مي گيرد. میورینگ در حال حاضر در محدوده قطر 5 تا 8 میلی متری و در ضخامتهای 200 تا 400 میکرون و با فواصل 20 میکرون موجود است که هر چه ضخامت بیشتر و یا قطر رینگ کمتر باشد، اثر اصلاحی بیشتری خواهد داشت.

میورینگ myoring

میورینگ myoring

پهنای بدنه حلقوی 5/. میلیمتر است. سطح قدامی محدب و سطح خلفی مقعر و با شعاع انحنای 8 میلی متر است. این شکل و ابعاد خاص به آن احازه خم شدن را می دهد تا بتوان انرا از طریق شکاف کوچکی در قرنیه کار گذاشت. عمل کارگذاری انرا می توان با کمک دستگاه مخصوص کارگذاری میورینگ CISIS یا به کمک برش با لیزر فمتوسکند انجام داد.

به نظر می رسد که میورینگ پتانسیل بیشتری برای اصلاح نزدیک بینی و استیگماتیسم نسبت به قطعات داخل قرنیه ای INTACS داشته باشد. همچنین برای اصلاح نزدیک بینی های شماره بالا نیز مفید است. اینجانب تاکنون تعداد زیادی از بیماران قوز قرنیه ای را با این روش و با کمک لیزر فمتوسکند درمان کرده ام و بیماران از نتایج بسیارراضی بوده اند.

 

۵– کرافلکس

جدید ترین روش درمانی قوز قرنیه و نزدیک بینی کرافلکسkeraflex است که مکانیزمی شبیه تاثیر رینگ دارد که در اروپا در دست تحقیق است. در این روش نیازی به برش یا برداشت بافت از قرنیه نیست و با استفاده از یک پالس میکرو ویو با انرژی کم که کمتر از یک ثانیه طول می کشد، قرنیه تغییر شکل داده می شود. با استفاده از شیلد دی-الکتریک ساطع کننده میکر-ویو که در تماس با سطح قرنیه قرار میگیرد، انرژی به قرنیه تابانده می شود.

کرافلکس keraflex

کرافلکس keraflex

 

از طریق جفتگری خازنی (capacitive coupling) درجه حرارت منطقه انتخاب شده ای از بستر (استرومای) قرنیه تا 65 درجه سلسیوس بالا رفته و باعث چروک لایه های کلاژن به شکل دونات در ناحیه 150 میکرونی سطح بستر قرنیه می شود.با استفاده ار روش خاصی لایه های سطحی تر قرنیه خنک شده و از اثر حرارتی میکرو-ویو مصون می مانند.

تغییر شکل ایجاد شده با کرافلکس باعت مسطح شدن سطح قرنیه (بدون کاهش بیومکانیک قرنیه) و در نتیجه بهبود قوز قرنیه و اصلاح نزدیک بینی می شود. برای افزایش ثبات قرنیه با کرافلکس در این منطقه نیز کراس لینکینگ انجام می شود.نتایج اولیه تشویق کننده بوده و امید می رود که بتوان درصد قابل توجهی از بیماران را که ممکن است نیاز به پیوند قرنیه پیدا کنند، با این روش درمان شوند. در این روش همچنین علاوه بر بهتر شدن بینایی، تحمل لنز تماسی راحت تر شده و با عینک بینایی بهتر می شود.

 

۶- کارگذاری لنزهای دايمی داخل چشمی

(آرتیزان؛ آرتیفلکس؛ وریسایس؛وریفلکس و لنزهای فیکیک اتاق خلفی)

(Artisan, Artiflex, Verisyse, Veriflex & Phakic PC IOLs)

در بيماران مبتلا به قوز قرنیه که نزديک بيني شديد دارند و آستیگماتیسم زیادی ندارند، مي توان با کار گذاشتن لنز داخل چشمي مخصوصي در داخل چشم عيب انکسار را اصلاح کرد. با اين عمل چون عدسي طبيعي چشم دست نخورده باقي مي ماند، قدرت تطابق چشم حفظ شده و افرادي که به سن پيرچشمي نرسيده باشند، علاوه بر ديد خوب دور، ديد نزديک خوبي نيز خواهند داشت. در اين عمل از طريق ايجاد برش بسيار کوچکي در محيط قرنيه، لنز ظريفي در جلوي لنز طبيعي چشم کار گذاشته مي شود تا نزديک بيني و يا دوربيني را اصلاح کند.

اين لنزها انواع مختلف دارند. عده اي از آن ها در اتاق قدامي چشم (پشت قرنيه و جلوي عنبيه قسمت رنگي چشم) قرار مي گيرند و عده اي از آن ها در اتاق خلفي چشم (بر روي عدسي بيمار و در پشت عنبيه) کار گذاشته می شوند.

لنز داخل چشمی آرتیفلکس Artiflex phakic IOL

لنز داخل چشمی آرتیفلکس Artiflex phakic IOL

لنز آرتیزان Artisan phakic IOL

لنز آرتیزان Artisan phakic IOL

لنز آرتیزان Artisan phakic IOL

لنز آرتیزان Artisan phakic IOL

 
 

 

 

 

 

لنز های اتاق قدامی چشم (لنزهای داخل چشمی آرتیزان و آرتیفلکس)

 

لنز های اتاق خلفیICL یا کلامر

لنز های اتاق خلفیICL یا کلامر

لنز های اتاق خلفیICL یا کلامر

لنز های اتاق خلفیICL یا کلامر

 

 

 

 

 

 

لنز های اتاق خلفیICL یا کلامر برای اصلاح عیوب انکساری ناشی از کراتوکونوس یا قوز قرنیه

 

اين لنزها به صورت دائمي داخل چشم قرار داده مي شوند ولي در هر زماني مي توان با عمل جراحي آنها را برداشت. هر كدام از اين انواع معايب و مزاياي خاص خود را دارند.  رايج ترين آنها Verisyse و Artisan  است. لنزهاي Verisyse ، لنزهاي نازک ولي غير قابل انعطافي هستند که تأييديه انجمن دارو و غذاي آمريکا (FDA ) را نيز دريافت کرده اند و تدريجا در بين چشم پزشکان مقبوليت پيدا مي کنند. لنز ديکري که احتمالا بهتر است، نوع تاشو  يا انعطاف پذير اين لنزهاست(Artiflex & Veriflex) که براي اصلاح نزديک بيني شديد استفاده مي شود. مزيت اين لنز ،اين است که در حالت تا شده وارد چشم مي شود و سپس در داخل چشم باز شده و کار گذاشته مي شود؛ لذا مي توان از برش کوچکتري آنرا کار گذاشت و در نتيجه آستيگماتيسم ناشي از برش عمل کمتر است.

لنز آرتيزان Artisan به سطح قدامي عنبيه قلاب مي شود

لنز آرتيزان Artisan به سطح قدامي عنبيه قلاب مي شود

 

محل قرارگيري لنز آرتيزان در چشم پس از عمل

محل قرارگيري لنز آرتيزان در چشم پس از عمل

 

اين عمل عوارض بالقوه احتمالي مهمي نظير عفونت (اندوفتالميت) و کاهش سلولهاي اندوتليوم قرنيه دارد اما در در حال حاضر در اکثر کشورهاي جهان من جمله اروپا و امريکاي جنوبي با موفقيت زياد استفاده مي شود. تعداد زيادي از بيماران اينجانب که شرايط اين عمل را داشته اند با موفقيت تحت عمل جراحي قرار گرفته اند.

فیلم انیمشن کارگذاری لنز آرتیزان و آرتیفلکس Artisan and Artiflex Implantation Animation video

فیلم جراحی زنده کارگذاری لنز آرتیزان و آرتیفلکسArtisan and Artiflex Implantation Live surgery video

۷- پیوند قرنیه

در صورت پيشرفت بيشتر بيماري قوز قرنیه مرحله اي فرا مي رسد كه ديگر استفاده از لنزهاي تماسي یا قطعات رينگ داخل قرنيه  هم باعث افزايش ديد نمي شود و در اثر كدورت قرنيه ، استفاده از لنزهاي تماسي ممكن نيست و عدم تحمل نسبت به لنز تماسي پيدا مي شود. در اين مرحله بايد از پيوند قرنيه كمك گرفته شود.

فیلم مرور کلی بر پیوند قرنیهCorneal Transplant Overview video

فیلم انیمیشن پیوند لایه ای قدامی قرنیه Deep Anterior Lamellar Keratoplasty Animation video

فیلم جراحی زنده پیوند لایه ای عمیق قدامی قرنیه Deep Anterior Lamellar Keratoplasty video

فیلم پیوند تمام ضخامت قرنیه Penetrating Keratoplasty video

ارسال شده در بیماریهای چشم, بیماریهای قرنیه, قوز قرنیه توسط دکتر نادری | Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,