سردرد و چشم

یکشنبه 25 آگوست 2019

سر درد و چشم 

 

مشکلات چشمی متعددی می توانند باعث بروز سردرد  شوند. در برخی موارد ، سردرد ناشی از انحراف چشم و در بعضی موارد ناشی از فعالیت بیش از حد ماهیچه های چشم  برای  تمرکز بهتر تصویراست.  در موارد دیگر ، فشار بالای داخل کره چشم و تورم در درون ساختارهای چشم می تواند باعث انتشار درد به نواحی دیگر سر شود.  مشکلات بینایی ، مانند تاری دید ناشی از دور بینی  می توانند با تجویز عینک و یا لنز تماسی تصحیح شود. اختلالات دیگر از قبیل گلوکوم (آب سیاه)، نیاز به بررسی و درمان صحیح دارد.  هنگامی که علت خستگی چشم  اصلاح شود، سردرد نیز به راحتی بهبود می یابد.

 ساختار چشم

چشم ارگان بینایی ما است. تصویر پس از عبور از لایه های مختلف چشم،  در پشت  آن یعنی  بر روی پرده  شبکیه چشم متمرکز  می شود. شبکیه چشم حاوی سلول های  حساس به نور ، به نام سلولهای استوانه ای و مخروطی است.. اطلاعات در مورد شکل ، رنگ و طرح اشیاء توسط شبکیه چشم دریافت و از طریق عصب بینایی   به مغزمنتقل می شود. . چشم   با اسفاده از  عدسی و قرنیه تصویر را بر روی شبکیه متمرکز می کند. در پشت  قرنیه،  اتاقک کوچکی است که حاوی مایع زلالیه است. در قسمت عقب زلالیه عدسی چشم قرار دارد؛  در حالی که قسمت اعظم باقی مانده داخل کره چشم را مایع  ژله مانند سیال ضحیمی بنام زجاجیه پر کرده است.

خطاهای انکساری   Refractive errors   

قرنیه و عدسی با کمک یکدیگر تصاویررا بر روی شبکیه متمرکز می کنند. گاهی اوقات ، این فعل و انفعال بدرستی عمل نکرده وعضلات ظریف و کوچک  چشم مجبور به کار بیشترمی شوند و در نتیجه خستگی ، درد چشم ، تاری دید و سردرد عارض می گردد. در اغلب موارد  می توان با تجویزعینک و یا لنز تماسی این مشکل را اصلاح کرد.

مشکلات اصلی که باعث خستگی چشم و سردرد می شوند عبارتند از :

  •  آستیگماتیسم Astigmatism

درآستیگماتیسم قرنیه شکل منظم ندارد؛  بدین معنی  که اشیاء از زوایای خاصی تار به نظر می رسند.   فرد مبتلا به آستیکماتیسم به منظور تمرکز بهتر بینایی، چشم خود را جمع کرده و زور میزند که این عمل می تواند منجر به سردرد شود.

  •  دوربینیHyperopia

در دوربینی به جای تمرکز تصویر بر روی شبکیه چشم ، تصویر را در نقطه ای در پشت چشم متمرکز شده است.

  •  پیرچشمی Presbyopia

با بالا رفتن سن عدسی سخت و انعطاف ناپذیر می شود. این حالت را “پیرچشمی” می گوییم. علائم آن عبارتند از: مشکل در تمرکز نزدیک ، سوزش چشم ، تأخیردر تمرکزبه هنگام نگاه در فواصل مختلف و سردرد.

 

     گلوکوم (آب سیاه)   Glaucoma

در برخی موارد بیماری گلوکوم (آب سیاه) می تواند باعث سر درد شدید  شود. در بیماری گلوکوم فشار داخل کره چشم بالا می رود. گلوکوم ناشی از تخلیه ناکافی زلالیه است که می تواند باعث صدمه به عصب باصره شود. از بروز بیماری گلوکوم نمی توان جلوگیری کرد؛  اما با تشخیص در مراحل اولیه ممکن است  بتوانیم پیشرفت آن را محدود کنیم. در گلوکوم عصب بینایی آسیب می بیند. دو نوع اصلی گلوکوم عبارتند از:

   گلوکوم زاویه باز Open angle glaucoma

در این نوع گلوکوم فشار چشم در طول زمان افزایش می یابد. این نوع گلوکوم معمولا بدون علامت است.

     گلوکوم زاویه بسته  Angle closure glaucoma 

  افزایش شدید و ناگهانی فشار چشم در این نوع گلوکوم می تواند باعث  درد شدید، تاری دید، اشکریزش، تهوع و استفراغ شود. این نوع از حمله گلوکوم نیاز به مداخله فوری پزشکی  دارد.

تورم عصب باصرهPapilloedema 

عصب باصره  (بینایی)  اطلاعات از چشم به مغز انتقال می دهد. تومرهای مغزی، خونریزی ها و تورم های داخل مغزی  می توانند منجر به تورم عصب بینایی (پاپیل ادما) شود. علائم می تواند شمامل دو بینی و تاری دید باشد؛ گرچه ممکن است کاملا بدون علامت باشد. در موارد مزمن ، ممکن است تهوع ، استفراغ و از دست رفتن دائمی دید ایجاد شود . سردرد ممکن است با عطسه یا سرفه بدتر شده و بهنگام استراحت کمی بهتر شود.

میگرن چشمی

میگرن چشمی بیماری کاملا شایعی است که بر خلاف نام “میگرن” که ما در آن انتظار سردرد شدید داریم، اغلب بدون درد است.

در میگرن چشمی اختلالات بینایی با یا بدون سردرد دیده می شود که به نطر می رسد ناشی از تغیرات جریان خون مغز باشد. مشکلات چشمی توام با میگرن، اغلب به اشتباه میگرن چشمی خوانده می شوند اما چون فهم این اصطلاح برای عموم مردم راحت تر است، برای توصیف علائم چشمی میگرن، اصطلاح “میگرن چشمی” به کار می رود.

میگرن می تواند ناشی از پاسخ نورولوژیکی (عصبی) بدن در برابر محرک های خاصی نظیر تغییرات هورمونی، فلاش های نورانی یا مواد شیمیایی موجود در غذاها یا داروها باشد. یکی از اثرات این محرک ها سردرد شدید است که اگر درمان نشود، می تواند ساعت ها یا حتی روزها ادامه یابد.

بهنگام میگرن ممکن است تغییرات جریان خون مغز در نواحی از مغز که مسئول بینایی است ( قشر بینایی یا لب پس سری)، اتفاق افتد.میگرن چشمی حاصله عموما می تواند ایجاد علائم چشمی حتی در غیاب سردرد  کند.

 مشاوره

Iاگر شما فکر می کنید که سردردتان ممکن است به علت خستگی چشم باشد، لازم است که  توسط یک متخصص چشم بررسی و معاینه شوید. در برخی از افراد ممکن است  در طول زمان شماره عینک تغییر کرده باشد. مهم است که چشم خود را به طور مرتب تست و در صورت لزوم عینک یا لنز تماسی جدید دریافت کنید.

به خاطر داشته باشید که
  •  خستگی چشم می تواند باعث ایجاد یا تشدید سردرد تکرار شونده شود.
  •  مشکلات معمول چشم  که می تواند مسبب سردرد باشند، شامل: دوربینی، آستیگماتیسم و پیرچشمی است.
  • هنگامی که علت خستگی چشم  درمان شده و اصلاح شود، سردرد ناشی از آن برطرف خواهد شد.

 

 

فیلم “میگرن چشمی” 

 

ارسال شده در چشم در شرایط مختلف, دانستنیهای چشم, سردرد و چشم توسط دکتر نادری | Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ارسال نظر