آب مروارید یا کاتاراکت

پنج‌شنبه 26 سپتامبر 2019

آب مروارید یا کاتاراکت  Cataract

عدسی چشم Crystalline Lens

 

 

 

عدسی چشم Crystalline lens

عدسی چشم Crystalline lens

 

عدسي عضوي است محدب الطرفين ، قابل انعطاف، بدون رگ و شفاف با قطر 9 ميليمتر و ضخامت 4ميليمتر که ما بين مايع زلاليه و زجاجيه چشم قرار دارد. عدسی توسط زنولها به شيارهاي بين جسم مژگاني اتصال دارد. عدسي در پشت مردمک واقع شده است وعمل تطابق و متمرکز کردن نور بر روي شبکيه را انجام مي‌دهد.

 

 

 

تطابق عدسی چشم Lens Accomodation

تطابق عدسی چشم Lens Accomodation

 

هرگاه فردي به نزديک نگاه مي‌کند، انقباض عضله سيلياري(جسم مژگانی)، کشش بر روی عدسي را کم مي‌کند و لذا عدسي کروي‌تر شده و قدرت انکساري بيشتري پيدا مي‌کند و تصوير جسم نزديک را بر شبکيه مي‌اندازد (عمل تطابق). در نگاه به دور عکس اين حالت اتفاق مي‌افتد. با پير شدن و کاهش حالت ارتجاعي عدسي، قدرت تطابق آن کاهش مي‌يابد و فرد تار مي‌بيند.

 

 

 

عدسی چشم Crystalline lens

عدسی چشم Crystalline lens

 

در هنگام مطالعه، عدسي با تغيير انحنا خود اين امکان را ايجاد مي‌نمايد که بتوانيم اجسام نزديک را بخوبي ببينيم. اين قابليت از سن 40 تا 45سالگي به بعد، کاهش مي‌يابد و بنابراين پير چشمي عارض مي‌گردد، بدين معنا که براي ديد نزديک و مطالعه نياز به عينک جداگانه خواهد بود.

 

 

 

 

 

 فیلم ساختمان عدسی چشم Crystalline Lens Anatomy vdeo

 

آب مروارید یا کاتاراکت Cataract چیست؟

 

آب مروارید یا کاتاراکت cataract

آب مروارید یا کاتاراکت cataract

 

آب مرواريد يا کاتاراکت به کدورت عدسي طبيعي چشم که در پشت عنبيه و مردمک قرار دارد، گفته مي شود. عدسي يا لنز چشم؛ مثل لنز دوربين عکاسي کار مي کند و نور را بر روي پرده شبکيه چشم که در عقب چشم قرار دارد، متمرکز مي کند. همچنين عسي چشم طوري نور را متمرکز مي کند که هم اشياء دور و هم اشياء نزديک روي شبکيه بيفتد؛ در نتيجه انسان هم دور و هم نزديک را واضح مي بيند. اين پديده را ” تطابق” مي گويند.

 

آب مروارید یا کاتاراکت cataract

آب مروارید یا کاتاراکت cataract

 

عدسي عمدتا از آب و پروتئين ساخته شده است. پروتئين ها به طرز ظريفي قرار گرفته اند که باعث شفافيت عدسي مي شود و در نتيجه نور از لابلاي آنها عبور مي کند. اما با پيشرفت سن؛ بعضي از اين پروتئين ها تغيير ماهيت داده و بهم چسبيده و باعث کدر شدن بعضي از نواحي کوچک درعدسي مي شوند. اين پديده “کاتاراکت يا آب مرواريد” ناميده مي شود و با گذشت زمان اين نواحي بزرگتر شده و باعث کاهش بينائي مي شود.

در مراحل اوليه كه تنها بخش كوچكي از عدسي كدر شده است، شايد آب مرواريد مشكلي ايجاد نكند، اما در بيشتر مواقع اين روند ادامه مي يابد و بخش بزرگي از عدسي كدر مي شود و بينايي را مختل مي سازد.

 

سرعت پيشرفت آب مرواريد در بين افراد مختلف متفاوت است ، آب مرواريد ناشي از افزايش سن به تدريج در طي چند سال پيشرفت مي نمايد. آب مرواريد در افراد جوان و افراد ديابتي ممكن است به سرعت در طي چند ماه پيشرفت نمايد ولي سرعت پيشرفت آب مرواريد در هر فرد را نمي توان دقيقا پيشگويي كرد.

فیلم کاتاراکت یا آب مروارید  Cataract Video

فیلم مرور کلی بر کاتاراکت یا آب مروارید Cataract Overview Video

 

انواع آب مروارید یا کاتاراکت

فیلم انواع آب مروارید Types of Cataract Video

 

بسته به محل کدورت در عدسی چشم کاتاراکت به انواع مختلفی تقسیم می شود:

1- کاتاراکت هسته اي يا نوکلئار  Nuclear sclerosis

آب مروارید هسته ای Nuclear sclerosis cataract

آب مروارید هسته ای Nuclear sclerosis cataract

کدورت عمدتا درقسمت هاي مرکزي عدسي قرار داشته و حاصل تغييرات طبيعي سن است. در آب مروارید هسته ای قسمت مرکزی عدسی به مرور زمان و در طی سالها  سفت و زرد رنگ می شود. وقتی که مرکز عدسی متراکم می شود، باعث افزایش قدرت انکساری آن و در نتیجه نزدیک بینی می شود. به این دلیل افرادی که قبلا برای دید نزدیک نیاز به عینک مطالعه داشته اند، پس از ایجاد این نوع کاتاراکت بدون عینک مطالعه می کنند. این نوع آب مروارید باعث کم رنگتر شدن رنگها می شود، گرچه این تغییرات چنان تدریجی است که فرد مبتلا متوجه نمی شود.

 

علائمی که این نوع آب مروارید دارد شامل:

 •  تاری بینیی به خصوص دید دور
 •  بهتر شدن دید نزدیک (پدیده دید ثانویه) که باعث می شود دید افراد دوربین بهتر شود یا افراد بدون ضعف انکساری چشم بتوانند
 • بدون عینک، مطالعه کنند.
 • ضعف بینایی به خصوص در نور کم مثل رانندگی در شب
 • کاهش حساسیت سایه روشن (کنتراست) و کاهش تمایز رنگ ها
 • پخش نور Glare
 • دوبینی تک چشمی

 

فیلم کاتاراکت هسته اي يا نوکلئار   Nuclear sclerosis cataract Video 

     

2- کاتاراکت قشري يا کورتيکال Cortical cataract

آب مروارید قشری cortical cataract

آب مروارید قشری cortical cataract

کدورت عمدتا در قسمت هاي محيطي عدسي است و تدريجا به قسمت هاي مرکزي کشيده مي شود. بسياري از ديابتي ها به اين نوع کاتاراکت گرفتار مي شوند. تاثیر این نوع آب مروارید بر بینایی بستگی به محل قرار گیری کدورت های عدسی نسبت به محور بینایی دارد. بنابراین میزان تاثیر این آب مروارید بر بینایی می تواند بسیار متنوع باشد. میزان پیشرفت آن نیز متغیر است. در بعضی افراد آب مروارید در طی چند ماه و در سایر افراد ممکن است طی چند سال پیشرفت کند. بیشترین علامت ناشی از این نوع آب مروارید پخش نور بخصوص نور چراغ ماشین های روبر هنگام رانندگی در شب است. علاوه براین بینایی دور و نزدیک فرد نیز کاهش می یابد.

 

 

فیلم کاتاراکت قشري يا کورتيکال   Cortical cataract Video

3- کاتاراکت زير کپسولي يا ساب کپسولر خلفی  Posterior Subcapsular

آب مروارید زیر کپسولی خلفی posterior subcapsular cataract

آب مروارید زیر کپسولی خلفی posterior subcapsular cataract

 

کدورت در قسمت پشتي عدسي و دقیقا زیر کپسول خلفی شروع مي شود. این نوع آب مروارید بیشتر در افراد جوان تر دید می شود. سرعت پیشرفت آن متفاوت است و معمولا نسبت به انواع دیگر کاتاراکت با سرعت بیشتری پیشرفت می کند. در این نوع آب مروارید بیماران از پخش نور و تاری بینایی به خصوص تاری دید نزدیک شکایت می کنند. افراد ديابتي، دوربيني بالا، مبتلايان به رتينيت پيگمانتر، و مصرف کنندگان دارو هاي استيروئيدي ( کورتون) معمولا به اين نوع مبتلا مي شوند.

 

 

فیلم کاتاراکت زير کپسولي يا ساب کپسولر خلفی  Posterior Subcapsulr cataract Video

 

4- کاتاراکت زير کپسولي يا ساب کپسولر قدامی  Anterior Subcapsular

آب مروارید زیر کپسول قدامی Anterior Subcapsular cataract

آب مروارید زیر کپسول قدامی Anterior Subcapsular cataract

 

 

این نوع آب مروارید ممکن است با علت نامعلوم ایجاد شود یا ثانویه به ضربه، یا عملهای چشم ایجاد شود. لنز های داخل چشمی فیکیک که برای اصلاح عیوب انکساری در چشم کار گذاشته می شوند مثل لنز ICL ممکن است باعث این نوع آب مروارید شوند.

 

 

 

5- کاتاراکت دانه برفی در بیماران دیابتی  Diabetic Snowflake

آب مروارید دانه برفی در بیماران دیابتی Diabetic Snowflake cataract

آب مروارید دانه برفی در بیماران دیابتی Diabetic Snowflake cataract

این کدورت های شبیه دانه های برف به رنگ سفید – خاکستری در زیر کپسول عدسی دیده می شوند. اغلب این نوع آب مروارید به سرعت پیشرفت کرده و کل عدسی متورم و سفید می شود.

این نوع آب مروارید بیشتر در افراد دیابتی جوان به علت تجمع سوربیتول (نوعی قند) داخل عدسی چشم به دنبال افزایش قند خون و افزایش گلوکز داخل چشمی و افزایش فشار اسمزی ناشی از آن است. نوعی کمیاب از آب مروارید با شروعی سریع که کاملا یکنواخت همه عدسی را در بر می گیرد ممکن است در بعضی افراد دیابتی با قند خون خیلی بالا بخصوص در بیماران دیابتی جوان با دیابت نوع یک دیده می شود.

6- کاتاراکت قطب خلفی عدسی  Posterior Polar Cataract

آب مروارید پل خلفی عدسی Posterior Polar Cataract

آب مروارید پل خلفی عدسی Posterior Polar Cataract

این نوع آب مرواری با کدورت های سفید با مرز مشخص در قسمت مرکزی کپسول خلفی عدسی تظاهر می کند. کدورت به شکل اتوانه هایی به سمت جلو و به داخل قسمت خلفی قشر عدسی نفوذ می کنند. به طور معمل این نوع آب مروارید مادرزادی و با ارث اتوزمی غالب است.

اغلب آب مروارید های پل (قطب) خلفی عدسی بدون علامت هستند. در طی زمان در اطراف کدورت های قطبی، کدورت های زیر کپسولی خلفی ایجاد می شود. با پیشرفت کدورت های زیر کپسولی خلفی بینایی ممکن است به شدت افت کند.

جراحی این نوع آب مروارید مشکل منحصر به فردی برای جراح است. به دلیل اینکه کپسول عدسی در محل کدورت یا وجود ندارد و یا بسیار نازک است و در حین عمل آب مروارید پاره می شود. با باز شدن کپسول خلفی گذاشتن لنز داخل چشمی در محل مناسب با مشکل روبرو خواهد شد.

7- آب مروارید ضربه ای Traumatic Cataract

آب مروارید ضربه ای traumatic Cataract

آب مروارید ضربه ای traumatic Cataract

 

کاتاراکت ضربه ای می تواند متعاقب هر دو نوع ضربه های نفوذی یا غیر نفوذی به چشم ایجاد شود. این نوع آب مروارید همچنین می تواند متعاقب برق گرفتگی، سوختگی های حرارتی و تماس با اشعه (رادیوتراپی) ایجاد شود.

در محل ضربه عدسی دچار کدورت می شود که می تواند به سایر قسمت های آن نیز سرایت کند. ممکن است به دنبال ضربه آب مروارید به سرعت ایجاد شود.

 

 

8- آب مروارید چند رنگ Polychromatic یا آب مروارید درخت کریسمس Christmas tree cataract

آبم روارید درخت کریسمس یا پلی کروماتیک Christmas tree cataract

آب مروارید درخت کریسمس یا پلی کروماتیک Christmas tree cataract

 

درآب مروارید چند رنگ (پلی کروماتیک)  یا آب مروارید درخت کریسمس عدسی حاوی کریستال های رنگین کمانی براق با رنگهای متنوع است. این نوع آب مروارید ممکن است به صورت شکل نادری از آب مروارید سنی و همچنی با شیوع بیشتری در بیماران مبتلا  دیستروفی میوتونیک myotonic dystrophy (نوعی بیماری عصبی عضلانی) دیده می شود.

 

 

9- کاتاراکت یا آب مروارید مادرزادی  Congenital Cataracts

کاتاراکت یا آب مروارید مادرزادی به وجود هرگونه کدورت در عدسی به هنگام تولد می گوئیم. کاتاراکت مادرزادی می تواند شدت های مختلفی داشته باشد؛ کدورت های عدسی ممکن است پیشرونده نباشد و از نظر بینایی اهمیت نداشته باشد ویا در بعضی بیماران منجر به کاهش بینایی شدید شود. آب مروارید مادر زادی ممکن است یکطرفه یا دوطرفه باشد.

آب مروارید مادرزادی congenital cataract 1آ

آب مروارید مادرزادی congenital cataract

آب مروارید مادرزادی ممکن است یکطرفه یا دوطرفه باشد. این نوع آب مروارید ممکن است بدون بیماری سایر قسمت ها یا توام با بیماری های سیستمیک باشد. اغلب مواردی که با بیماری های های سیستمیک همراه هستند دوطرفه اند.

به طور کلی آب مروارید مادرزادی در یک سوم موارد توام با بیماری های عمومی، در یک سوم موارد ارثی و در یک سوم موارد با علت نامشخص است.

از هر 1000 تولد 4 مورد در هنگام تولد یا کمی بعد از آن آب مروارید مادرزادی تشخیص داده می شود. کاتاراکت مادرزادی در همه موارد نیاز به عمل جراحی ندارد؛ اما در اکثر موارد جراحی لازم است.

درآب مرواریدی که کدورت فقط در قسمت های محیطی عدسی باشد، به دلیل عدم کاهش بینایی مرکزی ممکن نیاز به عمل نداشته باشد. همچنین کاتاراکت های خیلی کوچک ممکن است قابل توجه نبوده و نیاز به جراحی نداشته باشند.

علل کاتاراکت (آب مروارید) مادرزادی

شایعترین علت کدورت عدسی یا آب مروارید در بزرگسالان کهولت است؛ اما در نوزادان آب مروارید به دلایل متعددی نظیر: بیماری های ارثی، عفونت، مشکلات متابولیک (سوخت و ساز)، دیابت، ضربه، التهاب یا واکنش های دارویی بوجود می آید.

به عنوان نمونه آنتی بیوتیک های گروه تتراسیکلین که برای درمان عفونت های زنان حامله استفاده می شود، می تواند باعث بروز آب مروارید در نوزادان شود.

همچنین اگر مادر در طی حاملگی مبتلا به عفونت هایی مثل سرخک یا سرخجه (شایع ترین علت آب مروارید ناشی از عفونت)، آبله مرغان، سیتومگالوویروس، تبخال ساده، زونا، فلج اطفال، انفلوانزا، ویروس اپشتاین بار، سفلیس و سیتومگالوویروس شود، ممکن است نوزاد مبتلا به کاتاراکت مادرزادی شود.

به دلایل مشابهی ممکن است کودکان در سنین بالاتری مبتلا به آب مروارید شوند. به هر حال حوادث منجر به ضربه به چشم علت 40 درصد موارد کاتاراکت در کودکان بزرگتر است. همچنین در یک سوم موارد آب موارید در کودکان در بدو تولد وجود دارد اما تشخیص داده نشده است.

در انواع ارثی و سایر انواع کاتاراکت ممکن است اختلالاتی در تشکیل پروتئین های ضروری برای حفظ شفافیت عدسی طبیعی چشم رخ دهد.

انواع کاتاراکت یا آب مروارید مادرزادی

 • کاتاراکت پل قدامی

  کدورت با حدود کاملا مشخص و در قسمت جلویی عدسی قرار دارد و به نظر می رسد بیشتر به صورت ارثی است.این نوع از کاتاراکت معمولا به اندازه ای کوچک است که نیاز به عمل جراحی ندارد.

 • کاتاراکت پل خلفی

  کدورت با حدود مشخص اما در قطب پشتی عدسی دیده می شود.

 • کاتاراکت هسته ای یا نوکلئر

  کدورت در قسمت مرکزی عدسی دیده می شود و شایع هرین نوع کاتاراکت مادرزادی است.

 • کاتاراکت نیلگون

  معمولا در هر دو چشم شیرخوار و به صورت نقاط آبی رنگ کوچک در عدسی دیده می شود. معمولا این نوع آب مروارید اختلال دید ایجاد نمی کند. ظاهرا این نوع کاتاراکت ارثی است.

آب مروارید مادرزادی و سایر اختلالات بینایی

در غیاب مداخله زودهنگام کاتاراکت مادرزادی منجر به تنبلی چشم یا آمبلیوپی می شود. متاقبا تنبلی چشم می تواند منجر به اختلالات دیگری نطیر نیستاگموس (لرزش چشم )، استرابیسم (انحراف چشم) و عدم توانایی حفظ مسیر بینایی بر روی اشیاء شود.

این مشکلات می تواند به طور جدی بر توانایی یادگیری، شخصیت و حتی ظاهر کودک و نهایتا همه ابعاد زندگی کودک تاثیر گذار باشد. به این دلایل و سایر دلایل لازم است چشم نوزاد پس از تولد و در فواصل زمانی منظم پس از تولد معاینه شود.

زمان مناسب عمل جراحی در آب مروارید مادرزادی

در مورد زمان عمل کاتاراکت مادرزادی اختلاف نظر های فاحشی وجود دارد؛ زیرا نگرانی هایی در مورد احتمال بروز عوارضی نظیر افزایش فشار داخل و گلوکوم ( آب سیاه) ثانویه وجود دارد. اگر به ساختمان های خروج مایع از چشم (شبکه ترابکولار) آسیب برسد، ممکن است باعث افزایش فشار داخل کره چشم شود. همچنین برای بیهوشی در اطفال کم سن و سال نیز نگرانی هایی وجود دارد.

کاتاراکت مادرزادی ممکن است پیشرفته و شیری رنگ باشد و اگر برداشته نشود، مانع تکامل طبیعی بینایی شود. از طرف دیگر، ممکن است برای حصول بینایی شفاف و تکامل بینایی، در اولین فرصت نیاز به عمل کاتاراکت باشد. بعضی از جراحان معتقدند که زمان مناسب برای مداخله و عمل جراحی آب مروارید مادرزادی قابل توجه در شیرخواران، حد فاصل سنین 6 هفتگی تا 3 ماهگی است.

اگر فرزندتان آب مروارید مادرزادی دارد، هر گونه نگرانی در مورد زمان عمل را با جراح بحث و مشورت کنید. پس از عمل آب مروارید، لازم است با گذاشتن لنز داخل چشمی، لنز تماسی یا عینک شماره چشم کودک اصلاح شود. بدون اصلاح بینایی، دید کودک ضعیف می ماند و بینایی تکامل پیدا نخواهد کرد.

در باره گذاشتن عدسی مصنوعی داخل چشمی در اطفال نیز اختلاف نظر وجود دارد. با رشد کودک و تغییر اندازه چشم و شماره چشم ممکن است نیاز به تعویض لنز داخل چشمی باشد.

آب مروارید مادرزادی congenital cataract

آب مروارید مادرزادی congenital cataract

در بعضی بیماران پس از عمل برداشتن آب مروارید برای اصلاح دید، لنز تماسی روی قرنیه فیت می شود. همچنین علاوه بر گذاشتن لنز تماسی یا لنز داخل چشمی ممکن است برای تکمیل اصلاح عیب انکساری باقیمانده، نیاز به تجویز عینک باشد.

اگر برای اصلاح بینایی بعد از برداشتن کاتاراک مادرزادی، جراح لنز تماسی تجویز کند، برای سهولت مراقبت و نگهداری،از لنز تماسی “طولانی مدت” استفاده می شود. همچنین برای نگهداری و برداشت و گذاشتن لنز تماسی پزشک یا یکی از پرسنل به والدین آموزش های لازم را خواهند داد. اغلب در زمانی که شیرخوار خواب است لنز گذاشته یا برداشته می شود.

 

علل زمینه ای آب مروارید

به خلاصه آب مروارید در زمینه های مختلفی ممکن است بروز کند:

 • آب مرواريد ناشي از افزايش سن

  آب مرواريد ناشي از افزايش سن شايعترين نوع آب مرواريد است. درصد زيادي از افراد به آن مبتلا مي شوند و با افزايش سن شيوع آن افزايش مي يابد.

 • آب مرواريد ناشي از ساير بيماريها

اين نوع آب مرواريد در افرادي كه بيماريهاي مشخص ديگري از جمله ديابت (بيماري قند) یا کم کاری غدد پاراتیروئید و بیماری ویلسون (رسوب مس در بدن)  دارند ديده مي شود.

 • آب مرواريد ناشي از مصرف داروها

گاهي بروز آب مرواريد در رابطه با مصرف طولاني مدت بعضي از داروها مثل پرونيزولون و کلرپرومازین مي باشد.

 • آب مرواريد ناشي از ضربه

گاهي بلافاصله پس از صدمات چشمي و گاهي سالها بعد از آن آب مروارید ضربه ای ديده مي شود.

 • آب مرواريد مادر زادي

بعضي ازبچه ها با آب مرواريد به دنيا مي آيند يا اينكه در كودكي به آن مبتلا مي شوند كه معمولا در هر دو چشم است.

 

عوامل خطرساز آب مروارید یا کاتاراکت

عوامل خطرساز ایجاد آب مروارید عبارتند از:

 • بیماری قند (دیابت)
 • مصرف کورتون (خورکی، تزریقی یا موضعی)
 • تماس با اشعه ماوراء بنفش نور خورشید
 • مصرف سیگار
 • بیماریهای چشمی مثل رتینیت پیگمانتر و یوئیت
 • ضربه به چشم
 • جراحی های قبلی چشم
 • زمینه های ژنتیکی

 

علائم و نشانه هاي آب مرواريد

کدورت عدسي در ابتدا کم بوده وتأثيري بر بينائي شما ندارد. شما ممکن است حس کنيد که بينائيتان اندکي تار شده است و مثل اين است که از پشت شيشه اشياء را می بینيد. ممکن است نور خورشيد و لامپ ها درخشنده تر و پخش و اذيت کننده باشد. همچنين ممکن است هنگام رانندگي در شب، نور چراغ ماشين هاي روبروخيره کننده تر از قبل باشد.رنگها نيز شفافيت قبلي را ندارند.

علائم آب مروارید cataract symptom

کيفيت تصوير درچشم مبتلا به آب مرواريد (سمت راست)  و چشم طبيعي (سمت چپ)

 

علائم و نشانه هاي آب مرواريد ارتباط مستقيمي با نوع آب مرواريد دارد. زماني که کاتاراکت هسته اي (نوکلئار) در مراحل ابتدايي است، مدتي بينائي نزديک فرد بهتر مي شود که اصطلاحا به آن” ديد ثانويه” مي گويند. متأسفانه اين بهبود ديد نزديک دوام چنداني ندارد و با بدتر شدن کاتاراکت از بين مي رود. کاتاراکت زير کپسولي ممکن است تا مراحل پيشرفته علامتي نداشته باشد و يا فرد از خيرگي ناشي از نور بخصوص در شب شاکي باشد.

 

 

 

به طور کلي شايعترين علائم آب مرواريد عبارتند از:

 • تار شدن يا محو شدن بينايي.
 • حساس شدن به نور
 • درخشندگي زياد نور اتومبيل ها در شب
 • خيرگي و پخش نور چراغها و نور آفتاب
 • ديدن هاله اطراف چراغها
 • كاهش ديد در نور شديد آفتاب
 • كم رنگ شدن يا محو شدن رنگها
 • دو بيني يا چند بيني (كه با افزايش شدت آب مرواريد وضعيت بدتر مي شود).
 • افزايش ديد نزديك، تغيير مداوم شماره عينك و يا لنز تماسي.

اين علائم مي تواند ناشي از ساير بيماري هاي چشمي نيز باشد، پس اگر دچار هر يك از اين علائم شديد حتما به چشم پزشك مراجعه كنيد.

فیلم علائم آب مروارید Cataract Symptoms video

 

تشخیص آب مروارید یا کاتاراکت

براي تشخيص آب مرواريد بايد معاينه کامل چشم پزشکي توسط متخصص چشم انجام شود. برای بررسی عملکرد بینایی از بیمار در مورد محدودیت هایی بیناییش سوال می کنیم و حدت بینایی را با عینک و بدون عینک اندازه گیری می کنیم. در بیمارانی که از خیرگی و پخش نور شکایت دارند با باتاباندن منبع نوری از یک طرف، حدت بینایی با چارت دید را اندازه می گیریم. وسایل دیگری نیز برای این کار وجود دارد. با این اندازه گیری ها میزان اثر نور چراغ ماشین های روبرو بر عملکرد بینایی فرد در رانندگی شب ارزیابی می شود و کاهش عملکرد بینایی را بررسی می کند.

براي تشخيص صحيح، معايناتي كه توسط چشم پزشك انجام مي شود شامل موارد زير مي باشد:

 • اندازه گيري قدرت بينايي
 • معاينه ظاهر چشم ها
 • بررسي حرکات چشم ها
 • معاينه با دستگاه اسليت لامپ
 • بررسي واکنش مردمک ها در برابر نور
 • تونومتري : با اين معاينه فشار چشم اندازه گيري مي شود. افزايش فشار ممكن است علامت گلوكوم (آب سياه) باشد.
 • گشاد كردن مردمك كه با مصرف قطره هاي چشمي صورت مي گيرد و به چشم پزشك اجازه مي دهد تا تمام قسمتهاي عدسي و شبكيه را كاملا معاينه كند.
 • سونوگرافی چشم و تعیین شماره لنز داخل چشمی

در ارزیابی بیمار مبتلا به آب مروارید هدف اصلی بررسی موارد زیر است:

 • آیا کدورت عدسی بر بینایی اثر قابل توجهی دارد؟
 • آیا میزان کدورت عدسی کاهش دید بیمار را توجیه می کند؟
 • آیا انجام عمل کاتاراکت به احتمال زیاد باعث بهبود دید بیمار و افزایش کیفیت زندگی او خواهد شد تا ریسک عمل قابل توجیه باشد؟
 • آیا بیمار تحمل عمل جراحی را دارد و می تواند دستورات و مراقبت های پس از عمل را انجام دهد؟

اگر جواب این سوالات برای افزایش بینایی بیمار برای پزشک و بیمارقانع کننده بود، اقدام به عمل می کنند.

فاکتورهای موثر در نتیجه جراحی مثل شدت آب مروارید، میزان اتساع مردمک پس از ریحتن قطره های چشمی (هر چه مردمک تنگ تر باشد، شانس بروز عوارض حین عمل بیشتر است)، شفافیت و ضخامت و سلامتی قرنیه، ثبات عدسی، عمق اتاق قدامی چشم و سلامت عصب بینایی و شبکیه بررسی می شوند.

بررسی ها و اندازه گیری های تشخیصی قبل از عمل آب مروارید

برای نیل به بهترین نتیجه بینایی برخی اندازه گیری قبل از عمل ضروری است. یکه از مهمترین آنها اندازه گی قدرت لنز داخل چشمی است. همچنین در مواردی که عمل یک چشم مد نظر باشد باید قدرت عینک هر دو چشم با دقت اندازه گیری شود تا از عدم تعادل شماره دو چشم در آینده جلوگیری شود. برای محاسبه قدرت لنز داخل چشمی طول قدامی خلفی چشم ها، قدرت انکساری قرنیه و عمق اتاق قدامی چشم ادازه گیری می شود.سایر تست هایی که ممکن است ضروری باشند شامل توپوگرافی قرنیه و شمارش سلولهای قرنیه است.

اینجانب برای افزایش دقت در اندازه گیری ها و افزایش کیفیت و رضایتمندی پس از عمل، اندازه گیری و محاسبه قدرت لنز داخل چشمی که در چشم کار گذاشته می شود را هم با دستگاه IOL master  و هم با سونوگرافی A Scan  شخصا بررسی می کنم تا شانس خطای محاسبه قدرت لنز به حداقل ممکن برسد.

 

درمان آب مروارید یا کاتاراکت 

درمان غیرجراحی آب مروارید

در مراحل اوليه بعضي از انواع آب مرواريد، وضعيت بينايي با استفاده از عينك ممكن است به طور موقت بهتر شود. دارو، قطره ، ورزش يا عينك مانع بروز يا بهبود آب مرواريد نمي شوند. تاکنون هیچ دارویی برای جلوگیری یا بهبود آب مروارید کشف نشده است. گرچه این موضع یکی از مسائل فعال تحت تحقیق در علم چشم پزشکی است. خوردن غذای سالم، استفاده از عینک آفتابی استاندارد، محافظت از چشم ها در برابر ضربه های احتمالی و کنترل قند خون در بیماران دیابتی می تواند در تاخیرشروع بیماری آب مروارید و کنترل سرعت پیشرفت آن موثر باشد.

هنوز جراحي تنها راه درمان است كه شامل خارج كردن عدسي كدر شده و جايگزيني آن با عدسي مصنوعي (لنز داخل چشمی) است. بسياري از مردم تصور مي کنند که کاهش بينائي جزء لاينفک پيري است؛ در حالي که عمل آب مرواريد بسيار آسان، کم خطر و بي درد است. عمل جراحي آب مرواريد عملي بسيار موفق است و سالانه حدود یک و نیم مليون نفر در امريکا و چند صد هزار نفر در ايران تحت اين عمل جراحي قرار مي گيرند.

درمان جراحی عمل آب مروارید

کی آب مروارید را عمل کنیم؟

زمان انجام عمل با توجه به نياز و شرايط هر فرد متفاوت است. در افراد مسن كه نياز چنداني به ديد كامل ندارند ممكن است ديرتر نياز به انجام عمل جراحي باشد. به هر حال شما با كمك چشم پزشك در اين زمينه تصميم خواهيد گرفت. آب مرواريد زماني نياز به جراحي دارد كه اختلال بينايي، انجام فعاليت هاي شغلي يا روزمره مانند رانندگي، مطالعه و تماشاي تلويزيون را مختل كند. با تکنیک های جدید عمل جراحی آب مروارید، نيازي به رسيدن آب مرواريد نيست.

روش هاي مختلف عمل جراحي آب مرواريد

 

فیلم روش های جراحی آب مروارید  Cataract Surgery Video

عمل جراحي آب مرواريد به طور کلي به دو شکل انجام مي شود:

1 عمل آب مرواريد به روش داخل کپسولي يا اينترا کپسولار کاتاراکت اکسترکشن
2- عمل آب مرواريد به روش خارج کپسولي يا اکسترا کپسولار کاتاراکت اکسترکشن

درعمل آب مرواريد به روش داخل کپسولي؛ عدسي به همراه کپسول احاطه کننده آن از چشم خارج مي شود و در نتيجه جائي براي کارگذاري لنز داخل چشمي باقي نمي ماند. اين روش در حال حاضر تقريبا کنار گذاشته شده و فقط در موارد خاصي؛ مثلا زماني که لنز دچار نيمه در رفتگي است و امکان حفظ کپسول عدسي وجود ندارد، بکار مي رود

در عمل آب مرواريد به روش خارج کپسولي؛ پس از باز کردن قسمت قدامي کپسول عدسي، محتويات آن خارج شده و در نتيجه از محفظه کپسول عدسي ميتوان به عنوان محل کارگذاري لنز داخل چشمي استفاده کرد. اين روش خود به دو شکل : 1 – با برش بزرگ و 2- با برش کوچک ؛ انجام مي شود.

در عمل آب مرواريد به روش خارج کپسولي با برش بزرگ؛ محل اتصال قرنيه به صلبيه ( ليمبوس) حدود 9 تا 11 ميلي متر باز مي شود و پس از باز کردن کپسول قدامي، هسته عدسي خارج مي شود و پس از شستن مواد باقيمانده عدسي، لنز داخل چشمي کار گذاشته مي شود و محل برش با 6 تا 9 عدد بخيه بسته مي شود . حدود دو تا سه ماه بعد بخيه ها برداشته مي شوند. پس حدود دو تا سه ماه طول مي کشد تا بينائي به حد نسبتا طبيعي برسد.بنابراين عيب اصلي اين روش را مي توان در طولاني بودن دوره نقاهت آن دانست.

از آنجايي که با اين روش معمولا مقداري آستيگماتيسم ايجاد مي شود؛ ممکن است بينايي صد در صد نشده و براي اصلاح آن نياز به عينک دور باشد . هم اکنون در اکثر شهر هاي ايران اين روش با روش خارج کپسولي با برش کوچک (فیکو) جایگزین شده است.

در عمل آب مرواريد به روش خارج کپسولي با برش کوچک؛ از برش حدود 3 ميلي متري براي خارج کردن محتويات عدسي استفاده مي شود. به اين معني که هسته عدسي در داخل چشم خرد شده و سپس از طريق ساکشن از چشم خارج مي شود.

اين روش خود به دو نوع است. 1- تکنيک فيکو امولسيفيکيشن: که براي خرد کردن هسته عدسي از انرژي” ماوراء صوت (اولتراسوند)” کمک مي گيرد. 2-تکنيک فيکو ليزر: که براي خرد کردن هسته عدسي از انرژي “ليزرفمتوسکند”  کمک مي گيرد.

 

 فیلم عمل کاتاراکت به روش فیکو Phaco emulsification Cataract Surgery  

 

فمتوکاتاراکت (عمل کاتاراکت با لیزر)

در مسیر پیشرفت علم و تکنولوژی در چشم پزشکی، یکی از جدید ترین روش های عمل جراحی آب مروارید، استفاده از لیزراست.  در این روش که فمتوکاتاراکت نامیده می شود، برای افزایش دقت و کیفیت عمل، با استفاده از لیزر فمتوسکند مراحل مختلف عمل جراحی قابل انجام است.

 فواید جراحی آب مروارید با لیزر چیست؟

با استفاده از تکنولوژی لیزر فمتوسکند کلیه مراحل حساس عمل آب مروارید با استفاده از برش های دقیق لیزر انجام می شود؛ در نتیجه احتمال بروز خطاهای انسانی کم می شود. با این روش علاوه بر افزایش دقت و امنیت عمل می توان همزمان با عمل آب مروارید، آستیگماتیسم بیمار را نیز با برش های لیزری اصلاح کرد.

تفاوت عمل جراحی آب مروارید معمولی با عمل لیزری آب مروارید چیست؟

در روش معمول عمل جراحی آب مروارید به روش فیکو (فیکوامولسیفیکیشن)، جراح برش های قرنیه را با کمک تیغی که در دست دارد ، انجام می دهد. پس از آن از طریق این برش ها ، جراح وسایل جراحی را وارد چشم کرده و مراحل بعدی عمل را ادامه می دهد. پس از باز کردن کپسول قدامی عدسی، با استفاده از انرژی ماوراء صورت دستگا فیکو، عدسی چشم که دچار آب مروارید شده به قطعات کوچکتری خرد شده و ازچشم خارج می وشود و سپس لنز داخل چشمی در محفظه کپسول عدسی کار گذاشته می شود تا جایگزین عدسی طبیعی چشم شود.

در عمل جراحی آب مروارید به روش فمتوکاتاراکت، مراحل عمل شامل برش های جراحی و خرد کردن هسته عدسی با کمک لیزر فمتوسکند انجام می شود؛ در نتیجه دقت عمل افزایش می یابد.

 

چرا عمل جراحی آب مروارید با لیزر را انتخاب کنیم؟

این روش بدون نیاز به تیغ جراحی و بخیه، دقت بسیار بالا و دروره بهبودی کوتاه دارد. این برای بیماران مزیت است. اگر شما نیاز به عمل آب مروارید داشته باشید، انتخاب عمل آب مروارید با لیزر باعث می شود تا هم نتیجه عمل عالی باشد و هم در اولین فرصا بعد از عمل به سر کار و زندگی خود برگردید.

 

مزیت های عمل آب مروارید با لیزر

 • نیاز به تیغ جراحی ندارد.
 • مجموع زمان استفاده از لیزر کمتر از یک دقیقه است.
 • امنیت بالاتری دارد و با استفاده از برنامه خودکار کامپیوتری، کنترل می شود.
 • باز کردن کپسول قدامی عدسی، خرد کردن هسته عدسی و برش های قرنیه، به صورت خود کار است.
 • انرژی مورد نیاز عمل تا 50% کاهش می یابد.
 • نتایج بینایی بهتر و دوره بهبودی کوتاهتر دارد.

 

فیلم عمل کاتاراکت به روش فمتو کاتاراکت با لیزر فمتوسکند  Femto Cataract Surgery

 

هم اکنون در تمام دنيا در بيش از 97درصد موارد روش استاندارد “تکنیک فیکوامولسیفیکیشن” است که از انرژي ماوراء صوت برای خرد کردن هسته عدسی استفاده مي شود ؛ زيرا اين روش قدرت و کارايي بهتري دارد؛ بخصوص زماني که آب مرواريد پيشرفته بوده و در نتيجه هسته عدسي سفت باشد روش” فيکو ليزر” قابل انجام نيست.

 در ايران نيز تقريبا در اکثریت موارد از روش” فيکوامولسيفيکيشن اولتراسوند” ( اصطلاحا به آن “فيکو” مي گويند) استفاده مي شود؛ ولي از آن جائي که در تصور عموم، ليزر دقت بالايي دارد، اين روش بنام روش ليزري مطرح مي شود. اخیرا در بعضی مراکز چشم پزشکی در ایران “دستگاه فمتو سکند لیزر” برای عمل آب مروارید نصب شده و در موارد خاصی برای عمل جراحی آب مروارید مورد استفاده قرار می گیرد.

البته ذکر اين نکته ضروري است که گاها پس از گذشت مدتي از عمل آب مرواريد ممکن است کپسول عدسي کدر شده و باعث تاري ديد شود که ما بطور معمول از انرژي ليزر براي باز کردن کپسول ( و مسير ديد) استفاده مي کنيم که به اين کار ” ليزر کپسولوتومي” مي گوئيم.

تقريبا بطور همزمان تحول مهم ديگري در طراحي و کيفيت لنزهاي مصنوعي داخل چشمي بوقوع پيوست واستفاده از عدسي هاي مصنوعي تاشونده مرسوم شد. اخيرا لنز هائي طراحي شده اند (موسوم به لنز هاي با خاصيت تطابق و لنز های چند کانونی) که با مکانيسم هاي مختلفي ديد نزديک را نيز تا اندازه قابل توجهي بهبود مي بخشند و در نتيجه فرد علاوه بر بينائي خوب دور ، بدون نياز به عينک مطالعه، نزديک را هم خوب مي بيند.

بنابراين بارزترين حسن عمل جراحي آب مرواريد با برش کوچک، کاهش ميزان آستيگماتيسم ايجادشده در اثر عمل جراحي و دوره نقاهت و بازگشت بينايي بسيار کوتاه است.

آیا چشم ها همزمان تحت عمل جراحی آب مروارید قرار می گیرند؟

اگر هر دو چشم به آب مرواريد مبتلا باشد پزشك آنها را در يك زمان جراحي نمي كند. هر چشم بايد به طور جداگانه تحت عمل جراحي قرار گيرد. در صورتيكه وضعيت اورژانس نباشد بسته به نظر جراح بهتر است حدود چند روز تا چند هفته بين دو عمل فاصله باشد. گاهي از اوقات در بيماران مبتلا به بيماري قند جهت معاينه شبكيه و درمان ضايعات ناشي از بيماري انجام عمل آب مرواريد ضروري است.

آیا عمل آب مروارید نیاز به بی هوشی عمومی دارد؟

از نظر بي هوشي نيز با پيشرفت تکنولوژي عمل، ديگر نيازي به بي هوشي عمومي وجود ندارد و با تزريق بي حسي و يا حتي ريختن قطره بي حسي عمل جراحي امکان پذير است.

پيشرفته ترين روش عمل جراحي در دنيا عمل فيکو با استفاده از قطره بي حسي و بدون نياز به تزريق آمپول بي حسي و يا بي هوشي عمومي است . این روش بخصوص در بیمارن با بیماریهای زمینه ای نطیر بیماری های قلبی عروقی، دیابت و فشار خون و سکته مغزی که بی هوشی برایشان ممکن است خطرناک باشد، مفید است. در اين روش مدت زمان عمل حدود ده دقيقه است و نيازي به پانسمان چشم نيست و بيمار بلافاصله پس از عمل مرخص مي شود و از روز بعد به کار و زندگي عادي برمي گردد.همه بيماران عمل شده توسط اينجانب با اين روش عمل مي شوند.

تکنيک انجام عمل جراحي آب مرواريد توسط اينجانب

اينجانب پس از سالها تجربه در عمل جراحي چشم و شرکت در مجامع مختلف بين المللي فوق تخصصي چشم پزشکي؛ بهترين، کم خطر ترين، راحت ترين و پيشرفته ترين روش عمل جراحي آت مرواريد (عمل جراحي فيکو با قطره بي حسي) را به طور روتين براي همه بيمارانم انجام ميدهم.

 • به آرامي وبا اطمينان خاطر روي تخت عمل دراز بکشيد؛ زيرا عمل فوق العاده راحت و بدون درد است.
 • چند بار قطره بی حسی (قطره تتراکائین) در چشم چکانده می شود.
 • با محلول ضد عفوني (بتادين) چشم شما شستشو مي شود و لباس يک بار مصرف استريلي روي صورت شما داده مي شود و جلوي بيني شما اکسيژن گذاشته مشود تا کاملا راحت باشيد.
 • از طريق برش حدود 3 ميليمتري، عدسي دچار آب مرواريد با انرژي اولتراسوند با ظرافت خرد و تخليه مي شود.
 • لنز تاشو مصنوعي از همان برش کوچک در چشم کار گذاشته مي شود.
 • چون برش خيلي کوچک است، نياز به بخيه و پانسمان چشم نيست.
 • بلافاصله مرخص شده و به منزل برمي گرديد.

با این روش حتما خواهید گفت: عمل بسیار بسیار راحت تر از آنچه که تصور مي کردم، بود!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 فیلم نحوه عمل کاتاراکت فیکو به روش دکتر نادری  Dr Naderi Phaco emulsification Cataract Surgery  

 

انتخاب لنزهای داخل چشی مناسب

لنز داخل چشمی وسیله ای است که حین عمل آب مروارید جایگزین لنز طبیعی چشم می شود. لنز های داخل چشمی همچنین در نوعی از عمل اصلاح بینایی به نام “جراحی انکساری تعویض لنز” برای اصلاح ضعف بینایی استفاده می شود. لنز های داخل چشمی از اوائل سالهای 1980 موفق به دریافت تاییدیه FDA شدند.

 

فیلم  انواع لنز داخل چشمی  Intra Ocular Lens Video 

 

 قبل از دوران استفاده از لنز های داخل چشمی اگر فردی تحت عمل آب مروارید قرار می گرفت، لازم بود بعد از عمل، از عینک های ضخیم ته استکانی و یا لنز های تماسی خاصی استفاده کند تا بینایی مطلوبی داشته باشد.
امروزه لنزهای داخل چشمی متنوعی برا ی کار گذاری حین عمل آب مروارید وجود دارد. انتخاب لنز داخل چشمی مناسب به فاکتور های مختلفی بخصوص استیل زندگی شما و نیاز بینائیتان بستگی دارد. در طی معاینات و مشاوره قبل از عمل، جراح می تواند شما را در انتخاب مناسب ترین لنز داخل چشمی راهنمایی کند. با ارائه لنز های جدیدی که قادرند مشکلات بینایی بیشتری مثل آستیگماتیسم و یا پیر چشمی را حل کنند ، جراحان بیشتر بدنبال لنز هایی هستند که بتواند نیاز های بینایی کاملتری را حل کنند .

 

فیلم لنز داخل چشمی مناسب  Chose  Intra Ocular Lens Video  

 

لنزهای داخل چشمی متنوعی بسته به نیاز و استیل زندگی فرد و تصمیم گیری نهایی بیمار و جراح در چشم کار گذاشه می شود:

لنزهای های داخل چشمی تک کانونی

بطور معمول بجای لنز طبیعی چشم که بهنگام عمل آب مروارید از چشم خارج می شود، لنز های داخل چشمی تک کانونی کار گذاشته می شود که فرد فقط دید دور خوبی دارد و برای مطالعه  نیاز به عینک دارد .

در مواردی که بیمار بخواهد می توان به عنوان یکی از روش های درمان پیرچشمی، قدرت این لنزهای داخل چشمی را طوری انتخاب کرد که بینایی یک چشم برای دیدن اشیاء نزدیک و مطالعه و چشم دیگر برای دیدن فاصله دور مثل تماشای تلویزیون و رانندگی تننظیم شود. این روش را منوویژن یا “تک دید” می نامیم. اگر قرار است پزشک هر دو چشم بیمار را مورد عمل قرار دهد ممکن است در مورد امکان انجام منوویژن نیز با وی صحبت کنید . این روش شامل قرار لنز در یک چشم بمنظور اصلاح دید نزدیک و قرار دادن لنز دیگری در چشم مقابل برای اصلاح دید دور است .

اغلب بیماران به چنین شرایطی بخوبی عادت میکنند ولی در بعضی موارد ممکن است بیمار از هر دو دید دور ونزدیک شکایت نماید . مشکل دیگر اینست که به علت نبودن دید دوچشمی طبیعی بیمار ممکن است از کاهش عمق دید شکایت کند بدین معنی که از دید دو چشمی خوبی برخوردار نباشد .

اعلب بیمارانی مناسب این روش یعنی منوویژن هستند که مدتی قبل از عمل چنین وضعیتی را با استفاده از کنتاکت لنز هایی که یک چشم را برای دور و یک چشم را برای نزدیک اصلاح میکند تجربه کرده باشند . حال اگر چنین بیماری تجربه خوبی با لنز های مزبور نداشته باشد شاید به عنوان جایگزین رسیدن به دید همزمان دید دور ونزدیک کاندید مناسبی برای لنز های چند کانونی یا لنز های تطابقی باشد.

لنزهای اَسفریک ( Aspheric )

لنرهای قبلی به طور معمول اِسفریک (spheric) بودند بدین معنی که سطح جلویی انها انحنای یکسانی در تمام سطح داشت و انگار انحنای سطح جلویی برشی از یک دایره کره کامل (sphere)  بود . در لنزهای جدید اَسفریک که اولین بار توسط کارخانه Bausch&Lomb ارائه شد، انحنای لنز وقتی به کناره ها نزدیک میشود قدری نسبت به انحنای مرکزی کمتر شده تا بتوانند کنتراست بهتری در تصویر حاصل از این لنز ها ایجاد کنند و در نتیجه کیفیت دید بهتری داشته باشند.

کارخانه Bausch &Lomb بعد از ارائه اولین لنز اَسفریک خود بنام لنز Softport با تغییراتی دیگری در طراحی لنز خود لنز Akreos AO را معرفی نمود که میتوانست اختلالات بینایی    ( visual aberrations)  را نیز کاهش دهد . لنز دیگری از همین مجموعه توسط کارخانه Abbot و بنام Tecnis ارائه گردیده که که میتواند قابلیت بینایی خوبی در شرایط نوری مختلف مثل باران ، برف ، مه ، و تاریکی شبانه ایجاد کند.

براساس ادعای شرکت AMO لنز Tecnis بر مبنای آنالیز wavefront ( تحلیل جبهه امواج نور ارسالی به سوی چشم ) طراحی شده است . این آنالیز همان تحلیلی است که در بعضی جراحی های عیوب انکساری لیزری قرنیه مثلا در لیزیک اختصاصی wavefront lasik صورت میگیرد تا اختلالات تصویری بعد از عمل را به حداقل برساند .

شرکت Alcon امریکا نیز لنز آسفریک دیگری بنام لنز IQ یا مدل SN60WF ارائه نموده است که از خاصیت ضد نور آبی ( blue-blocking )، برخورداربوده و نمونه اَسفریک چندکانونی آن بنام AcrySof IQ ReSTOR نیزارائه شده است .

بعضی جراحان اثر سود بخش لنز های اَسفریک را مورد سوال قرار داده اند چرا که معتقدند این اثر تا سنین بالاتر و دوران پیری از بین خواهد رفت . بدیهی است با کدر شدن عدسی وتاری دید ناشی ازآن اگر کنتراست تصویر بعد از عمل ارتقا یابد موهبتی برای بیمار خواهد بود ولی بسیاری از محققین اعتقاد دارند درک کنتراست بالا بنوعی ناشی از فعالیت سلولهای گانگلیونی شبکیه بوده وبا افزایش سن کاهشی غیر قابل باز گشت در کیفیت این سلولها و عملکرد انها پیش می اید که دیگر با لنز های مزبور نیز قابل برگشت نیست .

اما باید توجه داشت که امروزه سن عمل بیماران برای عمل کاتاراکت پائین تر امده واز همین رو این گروه سنی بدلیل انکه سلول های گانگلیونی سالمتری دارند ، قاعدتا کنتراست بهتر ناشی از این لنز ها به انها کمک خواهد نمود .

لنز های توریک برای اصلاح استیگماتیسم

یکی از روشهای اصلاح آستیگماتیسم حین عمل کاتاراکت یا آب مروارید ، کارگذاری لنز های توریک است. اولین لنز توریکی که توانست تائیدیه سازمان دارو و غذای امریکا FDA را دریافت نماید، لنزتوریک کارخانه Staar بود . لنز توریک Staar در محدوده کاملی از شماره های مختلف ارائه میشود که میتواند بین ٢ تا٣/۵ دیوپتر استیگماتیسم را اصلاح نماید . این لنز در بازار ایران وجود ندارد.

لنز توریک بعدی که توانسته است تائیدیه مزبور را در سپتامبر ٢٠٠۵ دریافت نماید لنز توریک کارخانه آلکان امریکا ست که بنام لنز Acyrsof IQ Toric IOL معروف بوده و در مدلهای مختلف T3 تا T9 قابلیت اصلاح ١ تا حدود ۴ دیوپتر استیگماتیسم را داراست که در نوع های مختلف قابلیت فیلتر کردن اشعه ماوراء بنفش UV و یا نور ابی رانیز دارا ست.

در می سال ٢٠١٣ ، FDA لنز Trulign ( کارخانه Bausch+ Lomb ) را نیز مورد تایید قرار داد که قابلیت اصلاح همزمان پیرچشمی و استیگماتیسم را دارد . این لنز که میتواند آستیگماتیسمی بین ٠/٨٣ تا ٢/۵ دیوپتر را اصلاح کند. این لنز میتواند دید مناسبی را در فواصل دور ، نزدیک ، و میانه برای بیماران تامین کند.

 

 فیلم اصلاح آستیگماتیسم موقع عمل آب مروارید با لنز توریک Astigmatism Correction with Cataract Surgery Video

 

لنزهای با فیلتر رنگ آبی

لنزهای Acrysof Natural نور آبی پر انرژی و ماوراء بنفش را فیلتر می کنند. این دو طیف نور در نورهای طبیعی و مصنوعی وجود دارند. اشعه ی ماوراء بنفش احتمالا باعث آب مروارید و دیگر مشکلات چشمی می شود که بیشتر لنزهای داخل چشمی مصنوعی مانند لنز کریستالین طبیعی قبل از برداشتن آب مروارید آن را فیلتر می کنند. نور آبی در محدوده ی 400 تا 500 نانومتر که در طیف بینایی می باشد ممکن است باعث صدمه به شبکیه شده و نقشی در شروع تغییرات سنی لکه زرد (ARMD) داشته باشد.

Acrysof Natural با رنگ زرد شفاف رنگ شده است تا باعث فیلتر کردن نور آبی شود. چون رنگ آن شبیه رنگ لنز طبیعی چشم میباشد نظریه ی موجود اعتقاد دارد که این رنگ اضافه شده، باعث محافظت در مقابل نورآبی می شود که با برداشته شدن لنز طبیعی از بین می رود. مطالعات آلکان نشان داده است که این رنگ زرد تغییری در دیدن محیط و کیفیت بینایی شما ایجاد نمی کند.

لنزهای داخل چشمی piggy back

اگر شما پس از عمل جراحی آب مروارید شماره چشمتان هنوز کاملا برطرف نشده باشد، ممکن است جراح به شما پیشنهاد بدهد که علاوه بر لنزی که داخل چشمتان است یک لنز بر روی آن اضافه نمائید. به این امر (کوله پشتی) piggy back میگویند که ممکن است از درآوردن لنز قبلی و جایگزینی آن با لنز دیگر بهتر باشد. اگر شما به درجات بالایی از اصلاح چشم احتیاج داشته باشید مانند زمانیکه نزدیک بینی و آستیگماتیسم بسیار بالا داشتید، جراح ممکن است از دو لنز همزمان در داخل چشم شما از روش piggy back استفاده کند.

لنزهای قابل تنظیم با نور لیزز ( Light -Adjustable Lense )

این لنز ها که به اختصار بنام لنزهای LAL معروفند، و در بعضی کشور های خارج از امریکا استفاده شده اند، این امکان را فراهم میکنند که بعد از حتی جراحی کاتاراکت بتوان در صورت لزوم با تغییری که با استفاده از لیزر در شماره آنها داده میشود دید مناسبتری را برای بیمار فراهم کرد . دستگاه ویژه ای برای اینکار توسط شرکت Calhoun Vision of Pasadena, Calif طراحی شده است .
در مطالعه ای که درTijuana و بر روی ١۴ بیماری که این لنز ها در چشم انها کارگذاری شده بود صورت گرفت نشان داده شد که طول موج خاصی میتواند انحنای این لنز ها را در حد ٠/٢۵ دیوپتر تغییر داده و بدین نحو به استثنای تنها یک بیمار چشم پزشکان را به نتیجه دلخواه ریفرکتیو مورد نظر رساند .
این لنز ها فعلا تحت مطالعات پیش از دریافت FDA قرار داشته و ممکن است بزودی وارد بازار لنز های خاص امریکا شوند، البته بشرطی که بی خطری و موثر بودن انها در این مطالعات اثبات شود .

لنز های مورد استفاده در درمان همزمان آب مروارید و پیر چشمی

در گذشته نه چندان دور چشم پزشکان با عمل جراحی، آب مروارید را خارج کرده و برای جبران عیب انکساری ایجاد شده، عینک های ضخیم تجویز می کردند. تدریجا با ابداع لنزهای داخل چشمی و پیدایش فرمولهای دقیق برای محاسبه قدرت لنزهای داخل چشمی، فرد معمولا برای دور نیاز به عینک نداشت و فقط برای نزدیک نیاز به عینک کار یا مطالعه داشت. سپس با ابداع روشهای جدید عمل آب مروارید یعنی روش “فیکو” و نیز روشهای اصلاح آستیگماتیسم، عیوب انکساری قبل از عمل یعنی “دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم نیز همزمان با عمل جراحی آب مروارید قابل اصلاح شد. اخیرا نیز علاوه بر کارهای فوق با استفاده از لنزهای داخل چشمی خاصی پیرچشمی نیز قابل اصلاح شده است.

 

درمان پیر چشمی همزمان با عمل آب مروارید

بطور معمول بجای لنز طبیعی چشم که بهنگام عمل آب مروارید از چشم خارج می شود، لنز های داخل چشمی تک کانونی کار گذاشته می شود که فرد فقط دید دور خوبی دارد و برای مطالعه نیاز به عینک دارد. اخیراً لنز های بنام “لنزهای چند کانونی” و “لنزهای تطابقی” طراحی شده اند که علاوه بر اصلاح دید دور، دید نزدیک و همچنین دید حدواسط را نیز اصلاح می کنند. علاوه بر این از این نوع لنز ها می توان برای اصلاح پیر چشمی توأم با اصلاح عیوب انکسار در غیاب وجود آب مروارید نیر با موفقیت استفاده کرد.

این تکنولوژی تحولٌی جدید در درمان آب مروارید و پیر چشمی است و اینجانب تعداد قابل توجهی از این لنزها را در چشم بیمارانم کار گذاشته ام و خوشبجتانه بیماران از این لنزها بسیار راضی هستند.  این روش بسیار موفقیت آمیز است؛ به طوری که بیماران برای دور و نزیک نیاز به عینک ندارند.

برای اصلاح همزمان پیر چشمی توام با عمل آب مروارید و کارگذاری لنز های داخل چشمی تکنیک های مختلفی وجود دارد که در این مبحث به آنها می پردازیم:

 • روش مونوویژن یا اصلاح تک دید با استفاده از لنزهای تک کانونی(یک چشم برای دید دور و یک چشم برای دید نزدیک اصلاح می شود).
 • لنزهای تطابقی یا Accomodative IOLs
 • لنزهای چند کانونی یا مولتی فوکال که عملا لنزهای دو کانونی برای اصلاح دید دور و نزدیک هستند.
 • لنزهای سه کانونه که علاوه بر بینایی خوب فواصل دور و نزدیک برای دید حد وسط نیز بینایی خوبی تامین می کنند.

روش اصلاح منوویژن یا اصلاح دید تک چشمی با استفاده از لنز های داخل چشمی تک کانونی (Monofocal)

همانگونه که در بالا نیز اشاره شد، در مواردی که بیمار بخواهد می توان به عنوان یکی از روش های درمان پیرچشمی، قدرت  لنزهای داخل چشمی را طوری انتخاب کرد که بینایی یک چشم برای دیدن اشیاء نزدیک و مطالعه و چشم دیگر برای دیدن فاصله دور مثل تماشای تلویزیون و رانندگی تننظیم شود. این روش را منوویژن یا “تک دید” می نامیم.

مونوویژن با تعویض لنز داخل چشمی برای پیرچشمیMonovision

مونوویژن با تعویض لنز داخل چشمی برای پیرچشمیMonovision

اگر قرار است پزشک هر دو چشم بیمار را مورد عمل قرار دهد ممکن است در مورد امکان انجام منوویژن نیز با وی صحبت کند . این روش شامل قرار لنز در یک چشم بمنظور اصلاح دید نزدیک و قرار دادن لنز دیگری در چشم مقابل برای اصلاح دید دور است .

اغلب بیماران به چنین شرایطی بخوبی عادت میکنند ولی در بعضی موارد ممکن است بیمار از هر دو دید دور ونزدیک شکایت نماید . مشکل دیگر اینست که به علت نبودن دید دوچشمی طبیعی بیمار ممکن است از کاهش عمق دید شکایت کند بدین معنی که از دید دو چشمی خوبی برخوردار نباشد .

اعلب بیمارانی مناسب این روش یعنی منوویژن هستند که مدتی قبل از عمل چنین وضعیتی را با استفاده از کنتاکت لنز هایی که یک چشم را برای دور و یک چشم را برای نزدیک اصلاح میکند تجربه کرده باشند . حال اگر چنین بیماری تجربه خوبی با لنز های مزبور نداشته باشد شاید به عنوان جایگزین رسیدن به دید همزمان دید دور ونزدیک کاندید مناسبی برای لنز های چند کانونی یا لنز های تطابقی باشد.

لنزهای چند کانونی و لنزهای تطابقی Multifocal& Accommodative lenses

تطابق عدسی چشم Lens Accomodation

تطابق عدسی چشم Lens Accomodation

 

تطابق” عبارتست از توانایی چشم برای تغییر تمرکزاز روی اشیاء دور بر روی اشیاء نزدیک و تمرکزاز روی اشیاء نزدیک بر روی اشیاء دور و همچنین فواصل بین آنها. اغلب افراد پس از رسیدن به سنین بیش از چهل سالگی احساس می کنند که برای مطالعه و دیدن اشیاء نزدیک به عینک نیاز دارند. این تغییرات در عدسی را” پیر چشمی” می نامیم. در پیر چشمی بدلیل کاهش انعطاف پذیری عدسی چشم,عضلاتی که مسئول تطابق هستند – (عضلات مژگانی) – نمی توانند بخوبی این عمل را انجام دهند.

 

 

 

لنزهای تطابقی یا Accomodative IOLs

لنز تطابقی accomodativeIOL gif

لنز تطابقی accomodativeIOL gif

 

لنز شناخته شده این گروه که تاییدیه انجمن دارو و غذای آمریکا FDA را دارد “کریستا لنز ” است. این لنز در اواخر سال 2003 میلادی و زمانی که توسط شرکت eyeonics عرضه می شد, موفق به دریافت تأئیدیه FDA (انجمن دارو و غذای آمریکا) شد. شرکت Bausch & Lomb در اوائل سال 2008 میلادی این لنز را تصاحب کرد و تحت عنوان” Crystalens HD ” تأئیدیه FDA (انجمن دارو و غذای آمریکا) را در اواخر ژوئن 2008 دریافت کرد. این لنز برای بازگرداندن قدرت تطابق چشم طراحی شده و در مطالعات انجام شده توسط FDA (انجمن دارو و غذای آمریکا) در 80% موارد پس از چهار ماه بیمارن بدون عینک بینایی 100% دارند؛ در حالیکه بینایی دور نیز خیلی خوب است.

 

از آنجایی که این لنز در هر دو طرف خود دارای لولا است, براحتی می تواند توسط عضلات مژگانی حرکت کند و چشم می تواند بطور طبیعی تری بر روی اشیاء دور و نزدیک تمرکز کند. در حال حاضر کریستا لنز تنها لنز تطابقی است که موفق به دریافت تأئیدیه FDA (انجمن دارو و غذای آمریکا) شده است. برای کسب اطلاعات کاملتر در باره کریستا لنز اینجا کلیک کنید و یا کلیپ لنز تطابقی را در ذیل این صفحه ببینید.

 

فیلم لنز های تطابقی Accomodative IOL video

لنز داخل چشمی مولتی فوکال برای اصلاح پیرچشمی

انواع لنز های مولتی فوکال و تری فوکال، کدام بهتر است؟ کدام برای من مناسب تر است؟

یکی از سوالاتی که بیماران مرتبا از من می پرسند، این است که کدام لنز مولتی فوکال (چند کانونی) بهتر است؟ با اطلاعاتی که افراد داوطلب عمل آب مروارید یا تعویض لنز طبیعی چشم برای اصلاح عیوب انکساری، در باره انتخاب مناسبترین لنز اصلاح پیرچشمی از منابع مختلف بدست می آورند، گیج و سردرگم می شوند.

یکی از انواع لنزهایی که طی عمل کاتاراکت (آب مروارید) یا تعویض لنز طبیعی چشم برای اصلاح عیوب انکساری، در چشم کار گذاشته می شوند، لنزهای مولتی فوکال (چند کانونی) هستند. تفاوت این لنزها با لنز داخل چشمی تک کانونی استاندارد که معمولا برای اصلاح بینایی در فاصله دور در چشم کار گذاشته می شوند، در این است که این لنز ها به بیمار امکان دید در فواصل مختلف دور، حد وسط و نزدیک را بدون نیاز به عینک می دهند.

برای نیل به این هدف، بر روی یک لنز قدرتهای اپتیکی متفاوتی به صورت رینگ های متحدالمرکزی طراحی و ساخته شده تا بینایی را در فواصل مختلف اصلاح کند. این لنز ها جذابیت خاصی برای افرادی دارند که می خواهند برای دید دور و نزدیک پس از عمل از مزاحمت های عینک خلاص شوند. بسیاری از بیماران اظهار می کنند که پس از انجام این عمل احساس جوانی می کنند؛ چون بدون وابستگی به عینک می توانند نزدیک را ببینند.

برای تفهیم اینکه هر کدام از لنزها چه مزیتی دارند، باید اصول پایه اپتیک را مرور کنیم. اگر فردی بخواهد در فاصله 40 سانتی متری (فاصله معمول برای مطالعه کتاب یا روزنامه) خوب ببیند باید عینکی با قدرت دو ونیم دیوپتر بزند. از طرفی اگر بخواهیم در فاصله طول بازوها (دید حد وسط مثلا برای کار با کامپیوتر) خوب ببینیم، قدرت اپتیکی مورد نیازحدود یک و نیم دیوپتر است. برای دیدن اشیاء دور نیازی به اضافه کردن هیچ قدرت اپتیکی دیگری غیر از اصلاح دید دور نیست. با علم به این اصول پایه اپتیک، می توانیم توضیح دهیم که لنزهای موجود چه توانایی هایی دارند و کدام لنز مولتی فوکال بهتر است.

از گروه لنز های چندکانونی که استفاده بیشتر دارند، لنزهای سه کانونی فاین ویژن، لنزهای سه کانونی زایس، لنزهای تکنیس سیمفونی و لنز های پان اتیکس آلکان رایج ترین لنزها در ایران و سایر کشورهاست. هر دو لنز (تری فوکال) سه کانونی فاین ویژن و لنزهای سه کانونی زایس دارای قدرت دید حد وسط 1.75 دیوپتر و قدرت دید اصلاحی نزدیک 3.50 دیوپتر هستند؛ در نتیجه وسعت دید اصلاحی آنها وسیع و کامل و از فاصله دور تا نزدیک است. لنز های سیمفونی قدرت اصلاحی دید حدوسط 1.75 دیوپتر دارند. برای استفاده از این لنز ها و افزایش وسعت فواصل دید لازم است یک چشم بیمار (چشم غیر غالب) حدود 0.50 تا 0.75 دیوپتر نزدیک بین شود تا دید نزدیک بهتر شود (اصطلاحا به آن میکرو منوویژن می گوئیم).

از نظر نتایج پس از عمل، درصد بالاتری از افرادی که ازلنز تری فوکال استفاده کرده اند،نسبت به استفاده کنندگان ازسایر لنزها کاملاً ازعینک بی نیاز می شوند. این نتیجه به سادگی ناشی از این واقعیت است که اپتیک این لنز ها در قسمتی که 3.50 دیوپتر را اصلاح می کند، اجاره دید مطالعه را میدهد. این گفته به این معنی نیست که سایر لنزهای طراحی شده خوب نیستند.

انخاب لنز مناسب برای هر فرد، بستگی به سبک زندگی آن فرد و نیازهای بینائیش دارد. افرادی که می خواهند گلف بازی کنند، خیلی مطالعه نمی کنند و گهگاهی برای مطالعه از عینک استفاده می کنند، داوطلب خوبی برای لنزهای سیمفونی هستند. کسانی که مطالعه خیلی زیاد دارند و عاشق مطالعه یا خیاطی هستند، احتمالا لنز سه کانونی را ترجیح می دهند.

بیماران باید از سایر فاکتور های لنزهای مولتی فوکال اطلاع داشته باشند. همه لنزهای چندکانونی می تواند باعث پخش نور و روشنایی زننده و هاله بینی اطراف چراغ های ماشین روبرو در شب شوند. این مسئله در لنز های تری فوکال بیشتر و در لنزهای سیمفونی کمتر است. بسیاری از افراد چنان دچار شعف ناشی از رهایی از عینک هستند که حتی زمانی که این هاله بینی موقع رانندگی در شب را دارند، مزاحمت آنرا احساس نمی کنند. اینجانب با وجود استفاده خیلی زیاد از لنزهای اصلاح پیرچشمی، شخصاً تاکنون هیچ مورد تعویض لنزی به این دلیل نداشته ام؛ اما از نظر آمار مطالعات در نیم درصد بیماران این مزاحمت ممکن است نیاز به تعویض لنز داشته باشد. حدود نیم درصد بیماران از کیفیت دید این لنز ها ناراضی هستند که نارضایتی با لنز های تک کانونی نیز در همین حد است.

نکته آخری که باید یادآوری کنم این است که همه انواع لنزهای چندکانونی در نور خوب عملکرد بهتری دارند. بنابراین طبیعی است که اگر فردی که لنز چندکانونی دارد، بخواهد در نور تئاتر یا رستورانی که نور چراغ ها را کم کرده اند، نوشته ای را بخواند، راحت نباشد.

سوال نهایی این است کدام نوع لنز مولتی فوکال بهتر است؟ تری فوکال یا سیمفونی؟ جواب بستگی به سبک زندگی و نیاز های شما دارد. اگر شما ورزشکار در محیط بیرون هستید که مثلا با ای پد مطالعه می کنید و استفاده گهگاهی از عینک مطالعه برایتان مهم نیست، ممکن است لنز سیمفونی برایتات مناسب تر باشد. در عوض، اگر کتابخوان حرفه ای هستید و از عینک مطالعه متنفرید، لنز تری فوکال برایتان بهتر است. اگر راننده تاکسی هستید و شب ها رانندگی می کنید، لنز سیمفونی با استفاده گهگاهی از عین مطالعه، برایتان بهترین انتخاب است.

همچنین به شما توصیه می کنم که به پیشنهادات پزشک معالجتان گوش دهد. جراحانی که مثل من از این لنز ها استفاده می کنند، تجربه کافی برای تشخیص اینکه هر فردی با چه لنزی خوشحال تر خواهد بود، دارند. هر جراحی ممکن است لنز خاصی را ترجیح دهد؛ اما مطمئن باشید که این ترجیح جراح بر اساس تجربه از رضایتمندی بیماران قبلی است. من شخصاً از لنز های تری فوکال زایس و لنز های تری فوکال فاین ویژن و لنز های سیمفونی تکنیس و لنز های سه کانونه پان اپتیکس به وفور استفاده می کنم. لنزهای ترفوکال زایس ساخت کشور آلمان و لنز های تری فوکال فاین ویژن ساخت کشور بلژیک و لنزهای تکنیس سیمفونی و ترفوکال پان اپتیکس ساخت کشور آمریکا هستند.

لنز های چند کانونی (Multifocal IOL )

این لنز ها بسته به طراحی آنها می تواند در کنار دید خوب دور دید مناسبی را به طور همزمان در نزدیک یا میانه ایجاد کنند ( منظور از دید نزدیک دید شبیه مطالعه و دید میانه دید کامپیوتر است).

فیلم لنزهای مولتی فوکال یا چند کانونی برای اصلاح پیر چشمی Multifocal Intraocular Lenses video

این لنزها انواع مختلفی دارند؛ اما در اینجا چند نوع از آنها که موفق به دریافت تأئیدیه FDA (انجمن دارو و غذای آمریکا) شده اند؛ ذکر خواهند شد:

لنز های ریزوم The ReZoom IOL
لنز چند کانونی ریزوم Rezoom IOL

لنز چند کانونی ریزوم Rezoom IOL

 

با کار گذاری لنز ریزووم در چشم, فرد بینایی خوبی در فواصل دور, نزدیک و حد فاصل آن را خواهد داشت. لنز ریزووم یک لنز چند کانونی نسل دوم است که پنج ناحیه اپتیکی برای اصلاح بینایی در فواصل مختلف را داراست. این لنز توسط شرکت AMO آمریکا طراحی و ساخته شده است. این لنز تأئیدیه FDA (انجمن دارو و غذای آمریکا) را در مارس 2005 دریافت کرد. بر اساس مطالعات بالینی انجام شده, 92% افرادی که لنز ریزووم دارند, برای مطالعه اصلاً به عینک نیاز ندارند و یا فقط گهگاهی نیاز به عینک دارند. بطور معمول شش تا دوازده هفته زمان لازم است تا بیماران به این سیستم جدید عادت کنند. اگر شما مایلید که برای مطالعه وابستگی کمی به عینکتان داشته باشید, لنز ریزووم درست آن چیزی است که منتظرش هستید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد طراحی لنز ریزووم و نحوه کار آن بر روی این آدرس اینجاکلیک کنید.

 

 

لنزهای چندکانونی تکنیس Tecnis Multifocal IOL
لنز چند کانونی تکنیس tecnis Multifocal IOL

لنز چند کانونی تکنیس tecnis Multifocal IOL

 

این لنز نیز توسط شرکت(Advanced Medical Optics )AMO آمریکا طراحی و ساخته شده است. این لنز diffractive بوده و در اندازه های مختلف مردمک, فرد بینایی خوبی در فواصل دور, نزدیک و حد فاصل آن را خواهد داشت. این لنز تأئیدیه FDA (انجمن دارو و غذای آمریکا) را در اوائل 2009 میلادی دریافت کرد. برای اطلاعات از رضایتمندی بیماران و خصوصیات لنز تکنیس اینجا کلیک کنید.

 

لنزهای ری استور The ReStor Acrysof IOL

این لنز توسط شرکتAlcon آمریکا طراحی و ساخته شده است.بر اساس یک مطالعه بالینی که کارخانه سازنده این لنز انجام داد, 80% بیماران در هیچ شرایطی نیاز به عینک ندارند. این لنز با بهره گیری از تکنولوژی جدیدی در طراخی لنز بنام “apodized diffractive technology ” بیمار را قادر می کند تا در فواصل مختلف بینایی خوبی داشته و کیفیت زنگی فرد را بهبود می بخشد. این لنز تأئیدیه FDA (انجمن دارو و غذای آمریکا) را در مارس 2005 دریافت کرد. نوع آسفریک آن در اوائل سال 2007میلادی تأئیدیه FDA (انجمن دارو و غذای آمریکا) رادریافت کرد. لنز آسفریک در قسمت های محیطی شعاع انحنای کمتری داشته و حساسیت کنتراست بالاتر و بینایی بهتری در شب دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این لنز اینجا کلیک کنید.

لنز های سه کانونه Trifocal IOL

نسل جدید این لنزها، لنز های سه کانونه است. این لنزها که اخیرا وارد بازار مصرف چشم پزشکی شده اند، بینایی خوب برای دور، حدوسط و نزدیک دارند. بیمارانیکه از این لنزها استفاده کرده اند در بیش از 90% موارد بینایی مطلوبی در همه فواصل بینایی دارند. مصرف این لنزها به طور روزمره انجام می شود به طوریکه اخیرا بیش از هزار لنز از این نوع در مرکز چشم پزشکی دکتر نادری و با موفقیت عالی استفاده شده است. برای کسب اطلاعات کاملتر و دیدن فیلم مصاخبه با تعداد زیادی از این بیماران می توانید به قسمت گالری فیلم های سایت مراجعه کنید.

معتبرترین لنز های نسل سوم موجود عبارتند از: لنز شرکت زایس آلمان (Zeiss AT Lisa)، لنز FineVision شرکت PhysIOL بلژیک، لنز پان اپتیکس شرکت آلکان آمریکا (Panoptix)،لنز سیمفونی شرکت AMO آمریکا.

خواص لنزهای سه کانونه

وضوح دید در همه فواصل

امروزه پیشرفته ترین لنزهای موجود، لنزهای سه کانونه هستند که دید واضحی درفواصل دور، حد وسط و نزدیک ایجاد می کنند. این لنزها با هدف بیشترین عدم وابستگی به عینک طراحی شده اند؛ تا بیماران بتوانند بدون عینک زندگی فعالی داشته باشند.

نحوه کارلنزهای سه کانونه

این لنزها نورهایی که از فواصل مختلف دور، حدوسط و نزدیک وارد چشم می شوند را طوری خم می کنند که همزمان بر روی شبکیه متمرکز شوند و در نتیجه همزمان فرد فواصل مختلف را واضح می بیند. لنزهای مدرن باعث کاهش ویا شاید حذف وابستگی به عینک و لنز تماسی می شوند. مشابه عینک، این لنزها برای نیاز فعالیت های روزانه شما تنظیم می شوند تا بهترین دید ممکنه را به شما بدهند.

لنزهای سه کانونه برای فعالیت های روزمره

بر خلاف لنزهای تک کانونه و دو کانونه ، لنزهای سه کانونه دید بهتری برای فاصله حد وسط یعنی حدود 60 تا 80 سانتی متری که برای بسیاری از فعالیت های روزانه مثل کار با کامپیوتر لازم است، ایجاد می کنند.

با استفاده از لنزهای سه کانونه شما قادر به انجام طیف وسیعی از فعالیت های روزمره بدون نیاز به عینک خواهید بود. این فعالیت ها عبارتند از:

 • مطالعه
 • پخت و پز، نظافت و اتوکشی
 • کار با کامپیوتر
 • خرید
 • تماشای تلویزیون
 • رانندگی
 • کار در باغچه خانه
 • فعالیت و تمرینات ورزشی

مزایای لنزهای سه کانونه

بیشتریت مزیت این لنز ها احتمال بینایی واضح و بدون نیاز به عینک در همه فواصل است. در نتیجه برای فعالیت روزمره نیازی به عینک نخواهید داشت.

هچنین با لنزهای سه کانونه عیوب انکساری قبلی مثل دورینی و نزدیک بینی نیز برطرف خواهند شد. حتی با استفاده از نوع توریک (اصلاح کننده آستیگماتیسم) این لنز ها، آستیگماتیسم نیز قابل درمان است.

این لنزها همچنین برای درمان پیر چشمی که پدیده ای وابسته به سن است و تقریبا همه افراد بالای 40 سال را مبتلا می کند، موثر هستند. زمانیکه شما آب مرواریدتان را درمان می کنید، به طور همزمان با استفاده از این لنزها پیرچشمی را نیز درمان می کنید.

به طور خلاصه بهترین داوطلب این لنزها افرادی هستند که می خواهند به طور کامل از شر عینک و لنز تماسی خلاص شوند.

آنچه که باید بدانید

مشابه همه تکنولوژی های جدید، در انتخاب لنز های چند کانونی نکاتی را باید مد نظر داشته باشید.اگر مبتلا به بعضی از بیماریهای چشمی مثل گلوکوم (آب سیاه)، گرفتاری شبکیه ناشی از دیابت، ورم لکه زرد شبکیه به علت دیابت و یا دژنراسیون ماکولا (تخریب لکه زرد شبکیه) هستید، داوطلب مناسبی برای استفاده از لنز های دو کانونه و سه کانونه نیستید. این بیماریها حتی در مراحل اولیه ممکن است با لنزهای داخل چشمی خاص سازگاری نداشته باشند. اگر با هر کدام از این بیماریها دست و پنجه نرم می کنید برای انتخاب جایگزین با پزشکتان مشورت کنید.

پدیده های نوریLight phenomena

یکی از عوارض جانبی این لنز ها شانس بیشتر اختلالات بینایی و پدیده های نورانی (dysphotopsia) ناشی از تمرکز همزمان نور از فواصل مختلف بر روی شبکیه است. معولا این پدیده ها به شکل زیر دیده می شوند:

 • پخش نور و خیرگی در شرایط نوری کم
 • دیدن هاله اطرف چراغ ها در شب

این پدیده ها در بسیاری از افراد خفیف بودهو با گذشت زمان از بین می روند. بهرحال گروه کوچکی از بیماران بخوبی با این پدیده ها سازگار نمی شوند و از این عوارض برای آنها آزار دهنده است.

کاهش وضوح بینایی Decreased contrast sensitivity

نتیجه دیگر چند کانونی بودن لنز داخل چشمی کاهش کیفیت تصویر است. این مسئله به علت توزیع اشعه نورانی فواصل مختلف بر روی شبکیه است. بنابراین ممکن است کیفیت تصویر کمی مخدوش شود.

فیلم درمان پیرچشمی با لنز سه کانونه زایس Zeiss Trifocal IOL video

فیلم درمان پیرچشمی با لنز سه کانونه فاین ویژن FineVision trifocal IOL video
فیلم درمان پیرچشمی با لنز سه کانونه پان اپتیکس PanOptix trifocal IOL video

 

فیلم درمان پیرچشمی با لنز چند کانونه تکنیس Tecnis Symfony IOL video

 

 

درمان آستیگماتیسم همزمان با عمل آب مروارید

با پیشرفت روش های جراحی، انتظار بیماران برای اصلاح آستیگماتیسم بعد از عمل آب مروارید و در نتیجه رهایی از عینک افزایش یافته است. هم اکنون روش های مختلفی برای اصلاح آستیگماتیسم همزمان با عمل آب مروارید وجود دارد. این روش ها شامل برش های جراحی بر روی نصف النهار پرشیب قرنیه، برش های شل کننده تکی یا دوتایی در محیط قرنیه وکارگذاری لنز های داخل چشمی توریک (آستیگماتیسم دار) می باشد.

اصلاح آستیگماتیسم با برش های جراحی بر روی نصف النهار پرشیب قرنیه

اگر برش محل عمل آب مروارید را بر روی نصف النهار پرشیب قرنیه انتخاب کنیم، در اکثر بیماران آستیگماتیسم  نیم تا یک دیوپتر اصلاح می شود.

اصلاح آستیگماتیسم با برش های شل کننده در محیط قرنیه

روش های دیگری نیز برای اصلاح آستیگماتیسم مثل استفاده از برش های شل کننده بر روی قرنیه حین عمل آب مروارید وجود دارد. برش های شل کننده در محیط قرنیه، آستیگماتیسم بیشتری را اصلاح می کند. اغلب جراحان که مایلند آستگماتیسم بیماران را در حین عمل کاتاراکت اصلاح کنند از برشهایی مخصوصی بنام کراتکتومی استیگماتیسم ( Astigmatism keratectomy ) یا برش های ( Limba Relaxing incision) استفاده میکنند .

 

 فیلم اصلاح آستیگماتیسم موقع عمل آب مروارید با برش روی قرنیه Astigmatism Correction with Cataract Surgery Video  

اصلاح آستیگماتیسم با لنز های داخل چشمی توریک (آستیگماتیسم دار)

یکی از روشهای اصلاح آستیگماتیسم حین عمل کاتاراکت یا آب مروارید ، کارگذاری لنز های توریک است. لنز های داخل چشمی توریک نیز برای اصلاح آستیگماتیسم بیشتر از یک دیوپتر ایمن و موثر می باشند. اندازه گیری های دقیق قبل از عمل، مارک گذاری دقیق محل آستیگماتیسم و کارگذاری صحیح  لنز و آگاهی از محدودیت ها و موانع کارگذاری لنزهای داخل چشمی توریک، در رضایتمندی بیماران نقش حیاتی دارد.

 

 فیلم اصلاح آستیگماتیسم موقع عمل آب مروارید با لنز توریک Astigmatism Correction with Cataract Surgery Video

 

اصلاح توام آستیگماتیسم و پیر چشمی با لنز های داخل چشمی توریک مولتی فوکال

با پیشرفت هایی که در زمینه طراحی و تولید لنز های داخل چشمی اصلاح کننده آستیگماتیسم (لنزهای توریک) و لنزهای اصلاح پیرچشمی (مولتی فوکال) ایجاد شده، امروزه امکان اصلاح همزمان آستیگماتیسم و پیرچشمی حین عمل آب مروارید  با کارگذاری لنزهای توریک-مولتی فوکال فراهم شده است.

اصلاح آستیگماتیسم باقیمانده پس از اصلاح آستیگماتیسم همزمان با عمل آب مروارید با روش جراحی عیوب انکسار

در بسیاری از بیماران، بینایی دورخوب،  بدون نیاز به عینک پس از عمل قابل وصول است.  در بیمارانی که به نتیجه مطلوب برای اصلاح آستیگماتیسم پس از عمل نرسیده باشیم، می توانیم پس از عمل آب مروارید از جراحی عیوب انکساری استفاده کنیم.

با اینحال در بعضی بیماران علاوه بر آسیسگماتیسم موجود در قرنیه ،نامنظمی هایی نیز در عدسی بیمار وجود دارد که سبب آستیگماتیسم ناشی از لنز میشود . این نوع استیگماتیسم بدیهی است با برداشته شدن عدسی چشم در جریان عمل کاتاراکت ازبین میرود .

به همین دلیل مهم است که پزشک از همان قبل از عمل منشاء آستیگماتیسم بیمار را بدرستی ارزیابی نماید . به هر حال هر بار که از لنز توریک استفاده میشود جراح باید در مورد چرخش ناخواسته لنز مزبور و نیاز احتمالی به چرخش لنز در چشم و اصلاح موقعیت آن بعد از عمل به بیمار گوشزد نماید .

 

قیمت لنزها و در دسترس بودن انها

از آنجایی که بعضی از لنزهای فوق الذکر جدید هستند ممکن است بعضی جراحان آشنایی کافی با کار گذاری انها نداشته و به شما پیشنهاد نکنند. به همین دلیل اگر بدنبال این لنز ها هستید، با جراحانی که تجربه لازم را دارند مشورت کنید. خوشبختانه انواع معتبر این لنزها و با قیمتی متناسب با بازار جهانی در ایران موجود است.

بدیهی است مسئله قیمت این لنز ها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است . عمل جراحی کاتاراکت در اغلب مواقع توسط بیمه ها بخوبی پوشش داده میشود و در اغلب مواقع هزینه های مربوط به لنز های معمولی نیز توسط بیمه ها پرداخت میشود ولی توجه داشته باشید که لنز های سه کانونه جدیدی مانند لنز شرکت زایس آلمان (Zeiss AT Lisa)، لنز FineVision شرکت PhysIOL بلژیک، لنز پان اپتیکس شرکت آلکان آمریکا (Panoptix)،لنز سیمفونی شرکت AMO آمریکا و همچنین لنز های چند کانونه قبلی مثل  ReSTOR, ReZoomو لنز تطابقی   Crystalens  که به عنوان لنز های خاص شناخته میشوند حتی در امریکا و سایر کشورها نیز تحت پوشش های بیمه ای قرار نمی گیرند.

اگر در گوگل جستجو کنید (How much does multifocal IOL cost?) قیمت این لنزها  بطور معمول هزینه ای در حدود1200 تا 3500 دلار  ( در ایران حدود 4000000 تومان است ) برای هر چشم را در بر میگیرد که لازم است توسط بیمار شخصا پرداخت شود.

قیمت تقریبی لنز های چند کانونی، در ایران حدود ٣۵٠٠٠٠٠٠ ریال و قیمت لنز های توریک در دو نوع مختلف الکان و هویا بترتیب حدود ١۶٠٠٠٠٠٠ و ٨۵٠٠٠٠٠ ریال میباشد وحال انکه قیمت لنزهای معمولی تک دید بطور میانگین ٣٠٠٠٠٠٠ ریال است که بیمه ها نیز معمولا در همین حد هزینه لنز را متفبل میشوند .

البته ممکن است با همه گیر تر شدن مصرف بیشتر این لنز ها در میان جراحان و بیماران پوشش بیمه ای در اینده مشمول این لنز ها نیز بشود . به هر حال بد نیست که حتما قبل از عمل از میزان تعهدات بیمه خود در این موارد مطلع شوید .

موقعی که به هزینه جراحی فکر میکنید بد نیست به هزینه های احتمالی عینک های دور یا نزدیک بعد از عمل فکر کنید چراکه در بسیاری از مواقع وبویژه در صورت انتخاب لنز های معمولی بعد از عمل مجبور به تغییر عینک های قبل از عمل خود هستید .

توصیه های قبل از عمل آب مروارید

 • پس از تصميم به انجام عمل آب مرواريد، در صورتيکه مي خواهيد از بيمه در ماني استفاده کنيد؛ بهتر است که روز قبل از عمل با قسمت بیمه مرکز درمانی محل عمل خود تماس بگیرید و در صورتیکه کارشناس بیمه بیمارستان به شما گفت که نیاز به معرفی نامه از بیمه مربوطه دارید، با در دست داشتن معرفينامه پزشک معالج به اداره بيمه مربوطه مراجعه و معرفينامه براي کلينيک یا بیمارستان محل عمل دريافت کنيد.
 • برای بعضی از بیمه ها معرفینامه از طریق اینترنت یا فکس و توسط کارشناس بیمه مرکز درمانی صادر می شود و نیازی به مراجعه به اداره بیمه مربوطه ندارید.
 • در صورتيکه پزشک معالج لازم بداند، يکي دو روز قبل از عمل آزمايشات خون و ادرار را در يکي از درمانگاه ها و يا بيمارستانهاي نزديک محل سکونت خود انجام و جواب آن را روز عمل به کلينيک یا بیمارستان بياوريد یا برای انجام آزمایشات، عکس برداری مشاوره قلبی عروقی و داخلی به مرکز درمانی مراجعه کنید تا برای روز عمل پرونده عمل شما کامل باشد.
 • عصر روز قبل از عمل از مطب با شما تماس گرفته می شود و زمان عمل جراحی با شما هماهنگی می شود.
 • روز قبل از عمل استحمام کنيد و بهتر است که آقايان صورت خود را اصلاح کنند.
 • در روز عمل ، خانم ها از آرايش بخصوص آرايش چشم اجتناب نمايند و مواد آرایشی قبلی لبه پلکها را به دقت با شامپو بچه تمیز کنند.
 • حتما در روز عمل، همه داروهائي را که به علت ساير بيماريها مثل بیماری قند، فشار خون،‌ناراحتي قلبي و ….. مصرف مي کرده ايد، مصرف کنيد.
 • در صورتي که عمل شما در شيفت عصر انجام مي گيرد، با نظر پزشک صبحانه بخوريد و در صورتي که در شيفت صبح باشد نيز ،با صلاحديد پزشک بهتر است صبحانه نخوريد.
 • شب قبل از عمل، با خيالي راحت استراحت نماييد و هيچ‌گونه استرسي نداشته باشيد زيرا عمل خيلي راحت و آسان است.
 • در روز عمل يک ساعت قبل از عمل به کلينيک یا بیمارستان مراجعه و پذيرش مي شويد.
 • پس از ورود به بخش لباس مخصوص اتاق عمل مي پوشيد و پرستار چند بار قطره هاي گشاد کننده مردمک در چشم شما مي ريزد.
 • حدود نيم ساعت بعد به همراه پرستار به اتاق عمل مي رويد.
 • پس از دراز کشيدن روي تخت اتاق عمل؛ چند بار قطره بي حسي (تتراکايين)در چشمتان چکانده مي شود. با ريختن قطره بي حسي ، ‌چشمتان كاملا بي‌حس مي‌شود و شما در طول عمل احساس درد نخواهيد كرد.
 • پزشک متخصص بیهوشی به شما سرمی وصل می کند تا در صورت لزوم در حین عمل داروی آرامبخش به شما تجویز شود تا احساس ناراحتی نکنید.
 • در حین عمل سعی کنید با پزشک همکاری کنید و هر گونه احساس ناراحتی را با او در میان بگذارید.
 • عمل بسیار آسان و بی درد است و تجربه خوشایندی از این عمل خواهید داشت.

دستورات و مراقبت های پس از عمل کاتاراکت یا آب مروارید

1- بلافاصله بعد از عمل جراحي مرخص خواهيد شد. هنگام مرخص شدن نسخه داروئي خود را تهيه كنيد و قطره هاي چشمي را به طوري كه آموزش مي بينيد استفاده كنيد. در مراجعات بعدي داروهايتان را همراه خود بياوريد.
2– پس از عمل جراحي به پشت بخوابيد و از خوابيدن به سمت چشمي كه عمل شده و يا به طرف شكم خودداري كنيد.

3– آرام باشيد و از سرفه و عطسه كردن و زورزدن خودداري كنيد.

4- بلافاصله پس از عمل مي توانيد غذا بخوريد. پرهيز غذائي خاصي نداريد و رژيم غذائي بخصوصي توصيه نمي شود.

5- به طور معمول ازقطره چشمي کورتون (بتامتازون) هر 2 ساعت و از قطره چشمي کلرامفنيکل هر 4 ساعت استفاده کنيد.

6- در صورت تجويز از قرص استازولاميد (براي پايين آوردن فشار چشم) هر 6 تا 8 ساعت استفاده کنيد.

7- در صورت احساس درد و ناراحتي، از قرص استامينوفن استفاده کنيد.

8- شب‌ها كه به بستر مي‌رويد نياز به ريختن قطره نيست .

9- بين دو قطره حداقل 5 الي 10 دقيقه فاصله بگذاريد.

10 – در موقع خوابيدن؛ روي چشم يك محافظ (شيلد) گذاشته شود و به وسيله چسب ضد حساسيت چسبانده شود .
11 – محافظ تا 3 الي 4 هفته پس از عمل جراحي هنگام خواب روي چشم شما باشد و در طول روز از عينك آفتابي استفاده كنيد تا چشم شما كمتر اذيت شود زيرا چشم عمل شده نسبت به نور خورشيد حساس است .

12– افزايش اشك ريزش بعداز عمل كاتاراكت طبيعي است. همينطور مقادير كم ترشحات در هنگام بيدار شدن از خواب که باعث مي شود مژه ها به هم بچسبد. اين ترشحات را مي توانيد با دستمال تميز پاک کنيد.

13- درد بعد از عمل را مي توان با مصرف استامينوفن كاهش داد. در صورت از بين نرفتن درد یا وجود ناراحتی نگران کننده بیمارستان چشم پزشکی نگاه به صورت شبانه روزی چشم پزشک مقیم دارد و می توانید مراجعه کنید.

14 – كاهش ناگهاني بينائي را بايد به پزشك اطلاع دهيد.

15 – روز بعد از عمل جراحي بايد براي معاينه به مطب مراجعه کنيد و تا بهبود كامل لازم است كه چندين بار معاينه شويد.

16-ديد شما بلافاصله بعد ازعمل ممكن‌است كامل نبــاشد ولي به‌تدريج بهتر خواهد‌شد و بعد از يك‌ماه اگر لازم باشد، شماره عينكي براي كارهاي دقيق تجويز خواهد شد.

17-توجه داشته باشيد كه كيفيت بينائي بعد از عمل بستگي به وضعيت شبكيه ، سلامت عصب بينائي و سلامت ساير قسمت هاي چشم دارد که تدريجا كامل مي‌شود.

18- لنز داخل چشمي معمول تطابق ندارد، بيمار بايستي موقع انجام كارهاي نزديگ مثل مطالعه از عينک استفاده نمايند که حدود يک ماه پس از عمل تجويز مي شود.

19- اگر از لنزهای اصلاح کننده پیرچشمی استفاده کرده باشید معمولا بعد از عمل برای دور و نزدیک نیاز به عینک نخواهید داشت.

توصیه های پس از عمل جراحی آب مروارید

یک روز پس از عمل توسط چشم پزشکتان معاینه خواهید شد. چشم شما باز است و پانسمان ندارد. ممکن است بینایی کمی تار و مه آلود باشد. ممکن است اندکی احساس جسم خارجی داشته باشید، اما درد ندارد. پس از عمل جراحي آب مرواريد نكات زير بايد رعايت شود و تا ويزيت بعدي از انجام كارهاي زير خودداري نماييد.

1 – استفاده از مواد آرايشي براي چشم و اطراف آن

2 – شستشو و استحمام چشمها

3 – ورزش و فعاليتهاي سنگين و بلندكردن اجسام سنگين

4– مالش و دست زدن به چشمها

5 – سرفه كردن و عطسه كردن

6 – زورزدن در هنگام اجابت مزاج

7 – تغيير ناگهاني وضعيت سر

8- خم شدن سر تا زير كمر و سجده کردن. به مدت یک هفته در هنگام نمازخواندن به سجده نرويد؛ بلكه مهر را به پيشاني خود بگذاريد.

9 – خوابيدن به طرف شكم و يا چشم عمل شده

10 – شستن سر و صورت با شامپو بعد از ويزيت روز اول پس از عمل جراحي و با صلاح پزشك بلامانع است .

11 – در صورت داشتن بينائي کافي رانندگي و تماشاي تلويزيون و کار با کامپيوتر تا جائي که شما را خسته نکند، بلامانع است.

12 – بعد از آنكه به شما اجازه استحمام داده شد از ورود آب به داخل چشم به مدت 2 تا3هفته خودداري كنيد. در موقع استحمام از مالش چشم ها جداُ بپرهيزيد. توصیه می شود تا چند هفته پس از عمل به اسخر نروید.

علائم هشدار دهنده پس از عمل آب مروارید یا کاتاراکت

1- کاهش بينائي نسبت به روز هاي قبل

2– درد چشم و اطراف آن كه با مسكن تجويز شده برطرف نشود

3 –افزايش قرمزي ،تورم و ترشح چشمها

4-شروع ناگهاني درد بالاي كاسه چشم «ناحيه ابروها» و سردرد مداوم

5- مشاهده هاله رنگي اطراف چراغها

6-ديدن نورهاي درخشان در ميدان بينائي يا نورهاي صاعقه مانند

7 – حركت نقاط سياه رنگ در جهات مختلف در ميدان بينائي

 

کدورت کپسول خلفی عدسی پس از عمل آب مروارید یا کاتاراکت ثانویه

يكي از مهمترين عوارض عمل جراحي آب مرواريد (كاتاراكت)در روش فیکو کدر شدن کپسول خلفی عدسی یا اصطلاحا کاتاراکت ثانویه است می باشد. در عمل آب مروارید با روش خارج کپسولی که قبلا رایج بود شیوع آن از۵۰-۴۰% بود.در روش عمل آب مروارید با فیکو و با استفاده از لنزهای داخل چشمی با طراحی جدید شیوع آن به کمتر از ۱۰% کاهش یافته است.
در روش های جدید عمل آب مروارید برای برداشتن عدسی کدر شده چشم( جراحی آب مروارید)، جراح کپسول قدامی(جلوئی) عدسی را باز کرده و سپس با استفاده از امواج اولترا سوند (ماوراء صوت) عدسی را به قطعات کوچکتر می شکند و در نهایت محتویات آن را خارج می کند. در نتیجه کپسول عدسی باقی می ماند و عدسی مصنوعی (لنز داخل چشمی) در کپسول عدسی طبیعی کار گذاشته می شود. پس دیواره خلفی(پشتی) کپسول نگهدارنده عدسی سر جای اول خود باقی می ماند و ممکن است پس از چند ماه یا چند سال که این کپسول خلفی، کدر شده و باعث اختلال بینایی می شود. این حالت، کاتاراکت ثانویه یا after cataract نامیده می شود.

در عمل کاتاراکت با روش فیکو امولسیفیکیشن عمل خرد کردن هسته عدسی با استفاده از امواج مافوق صوت (اولتراسوند) و در روش فمتوکاتاراکت از انرژی لیزر فمتوسکند انجام می شود. کدورت در کپسول خلفی عدسی بعد از عمل کاتاراکت قابل درمان بوده اما قابل پیش گیری نیست و نمی توان پیش بینی کرد که برای چه افرادی اتفاق می افتد.

درمان کدورت کپسول عدسی یا after cataract (کاتاراکت ثانویه)

دریچه ای در کپسول خلفی با عمل یاگ لیزرکپسولوتومی ایجاد می شود. با استفاده از لیزر Nd: YAG یا (Neodymium-YttriumAluminum-Garnet) می توان ناحیه ای از کپسول خلفی عدسی را در قسمت مرکزی برداشت و مسیر بینایی شفاف و در نتیجه بینایی اصلاح می شود. این عمل posterior capsulotomy (باز کردن کپسول خلفی ) یا عمل یاگ لیزر کپسولوتومی نامیده می شود. این عمل بسیار راحت و در طی چند دقیقه و به صورت سرپایی در مطب یا مرکز چشم پزشکی قابل انجام است و بیمار بلافاصله به کار و زندگی معمول خود برمی گردد و بینایی از روز بعد از عمل به حداکثر میزان خود خواهد رسید. به طور معمول بهتر است برای انجام کپسولوتومی ۳ تا ۶ ماه از عمل آب مروارید گذشته باشد.

فیلم لیزر کپسولوتومی برای از بین بردن کدورت کپسول خلفی بعد از آب مروارید YAG Laser Capsulotomy Video

 

عارضه شایع ترین این عمل بالا رفتن موقت فشار چشم است، لازم است که بیمار ۱ تا ۲ ساعت بعد از این اقدام در مطب پزشک بماند تا فشارچشم او اندازه گیری شود و خطری برای او از نظر بالارفتن فشار چشم وجود نداشته باشد.

عارضه شایع تر این عمل بالا رفتن موقت فشار چشم است، لازم است که بیمار ۱ تا ۲ ساعت بعد از این اقدام در مطب پزشک بماند تا فشارچشم او اندازه گیری شود و خطری برای او از نظر بالارفتن فشار چشم وجود نداشته باشد. عوارض بسیار نادر این عمل عبارتند از: بالا رفتن فشار چشم، جداشدگی پرده شبکیه(Retinal detachment)، تورم قسمت مرکزی شبکیه (macular edema)، جابجائی عدسی چشمی قرارداده شده در داخل چشم، خونریزی در قسمت قدامی چشم، تورم قرنیه(Corneal edema).

ارسال نظر